V americkém městě Elizabeth ve státě New Jersey bylo v batohu umístěném v odpadkovém koši nalezeno nejméně pět malých nástražných zařízení, sdělil CNN místní starosta. Policisté podezřelou tašku odpálili. K náložím nebyly podle starosty připojeny žádné rozbušky.

Po výbuchu v New Yorku je 29 lidí zraněných. Nic nenasvědčuje tomu, že by útočil Islámský stát, řekl guvernér - čtěte ZDE

Podezřelý obsah koše nahlásili dva muži, kteří vybírali odpadky poblíž nádraží v Elizabeth. Policii sdělili, že "viděli dráty a trubku", řekl novinářům starosta města Christian Bollwage.

Policejní pyrotechnici využili dálkově řízeného robota k odpálení zařízení, která neměla rozbušky ani žádný časovač.

"Robot přeřízl drát a vybuchlo to," řekl Bollwage s tím, že exploze byla kontrolovaná.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Incident se stal dva dny poté, co výbuch podomácku vyrobené nálože na Manhattanu v New Yorku zranil 29 lidí.

Silnou explozi, která vyrazila okna z domů v okolí, zachytila jedna z průmyslových kamer. Nálož ale podle vyšetřovatelů někdo umístil před prázdný dům v rekonstrukci, a ne na místo, kde obvykle prochází mnoho lidí a kde by počet obětí mohl být daleko vyšší.

Policie pak několik bloků od místa exploze objevila další nálož.

Vyšetřovatelé podle amerických médií potvrzují, že nálož se podobá té, kterou připravil Carnajev 15. dubna 2013 o život šest lidí v cíli bostonského maratonu.

Newyorská policie je v pohotovosti i z toho důvodu, že v úterý začíná Valné shromáždění Organizace spojených národů. Do sídla OSN se sjede 135 hlav států či předsedů vlád.

"V ulicích New Yorku bude více policistů než obvykle," prohlásil newyorský starosta Bill de Blasio.

V sobotu navíc v New Jersey vybuchla nálož poblíž trasy plánovaného charitativního běhu, exploze ale nikoho nezranila. 

Podle CNN nic nenaznačuje, že by byl nález v Elizabeth spojen s newyorským nebo newjerseyským incidentem. Bollwage také řekl, že podle něj nebylo město cílem útoku. "Ať už to vyhodil kdokoli, pravděpodobně se toho snažil zbavit," uvedl starosta s tím, že v místě, kde se nálože našly, se zpravidla nepohybuje mnoho lidí.

Související