Rusko vyšle svou jedinou letadlovou loď do východní části Středozemního moře. Oznámil to ve středu ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Letadlová loď Admirál Kuzněcov se podle něj připojí k ostatním ruským plavidlům operujícím u syrských břehů. Šojgu neřekl, kdy bude letadlová loď na místě, ruská média hovoří o podzimu. 

Syrský zástupce při OSN prohlásil, že je syrská vláda připravena obnovit bez podmínek mírové rozhovory. OSN chce obnovit humanitární dodávky do obléhaných míst v Sýrii.

"Teď je v naší flotile ve východním Středomoří šest válečných lodí a tři nebo čtyři zásobovací plavidla. Abychom zvýšili naše bojové kapacity, připojíme k nim naši letadlovou loď Admirál Kuzněcov," sdělil ministr.

V New Yorku ve středu jednala o Sýrii Rada bezpečnosti OSN a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na jejím zasedání řekl, že Rusko požaduje nestranné vyšetření pondělního útoku na humanitární konvoj v Sýrii. Zahynulo při něm na 20 lidí a byly zničeny dodávky pro Syřany. Rusko vyloučilo, že útok má na svědomí jeho nebo syrské letectvo; USA a syrská opozice na tom trvají.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ve středu v Moskvě prohlásil, že v době útoku byl na místě bezpilotní stroj Predator, jaký používají USA. Vyletěl prý z turecké základny v Incirliku, kterou využívá americká armáda. "Tento druh bezpilotního stroje může nést také rakety. Naši západní kolegové dělají vše pro vyvolání mediálního šumu, aby se zapomnělo na tragédii v Dajr az-Zauru," prohlásil Konašenkov s odkazem na chybný sobotní americký útok, při němž zemřelo několik desítek syrských vojáků.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Šéf americké diplomacie John Kerry ve středu v Radě bezpečnosti navrhl, aby byl vyhlášen zákaz letů nad všemi trasami používanými v Sýrii pro humanitární dodávky.

OSN kvůli pondělnímu útoku pozastavila své konvoje v Sýrii; v úterý ale úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) oznámil, že konvoje obnoví.

"OSN nadále žádá zajištění bezpečného a trvalého přístupu, bez podmínek a překážek, aby mohla pomáhat Syřanům bez ohledu na to, kde se nacházejí," uvádí se v prohlášení OCHA. Vysvětluje se v něm, že OSN po pondělním útoku přerušila dodávky jenom do obléhaných míst, jinde v Sýrii pomoc pokračovala.

Zásilka, která byla v pondělí zničena, obsahovala pomoc pro 78 000 lidí v Urm al-Kubře, která je na západě provincie Aleppo. Při útoku zemřelo 20 osob včetně ředitele místního Červeného půlměsíce Umara Barakáta. Zničeno bylo 18 z 31 kamionů, které se právě vykládaly.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek středeční jednání Rady bezpečnosti hodnotil jako další důkaz nejednotného postoje k Sýrii. "V posledních dnech to vypadá, že bomby padají v Sýrii na kdekoho s výjimkou extremistů z IS. Pravidelně se bombardují nemocnice a tragédie humanitárního konvoje je dalším odporným válečným zločinem," sdělil na Twitteru.

Rusko a USA vyjednaly 9. září pro Sýrii příměří, ale syrská armáda oznámila v pondělí večer, že klid zbraní skončil. Téměř okamžitě byly obnoveny útoky na Aleppo, v jeho východní části kontrolované opozicí v noci na středu napočítali svědci 100 výbuchů.

Turecko pokračovalo v náletech na pozice radikálů z Islámského státu (IS) a ohlásilo, že tři bojovníci IS byli zabiti a zničeno 103 objektů používaných radikály. Podle zástupce syrské opozice ve středu při útocích zahynulo v provinciích Aleppo a Idlib 23 civilistů.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun při zahájení schůze RB OSN vyzval země, které mají vliv na strany bojující v Sýrii, aby ho využily k obnově příměří.

"Je třeba, aby Syřané mohli vyjednávat a vyjít z pekla, do nějž byli uvrženi. Tragédie v Sýrii je hanbou nás všech," řekl Pan Ki-mun.

Syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí v RB OSN prohlásil, že syrská vláda je připravena zúčastnit se dalšího kola mírových rozhovorů. "Nestaneme se dalším Irákem nebo Libyí. Moje země je připravena obnovit vnitrosyrský dialog bez podmínek a v souladu s principy, na nichž byl tento dialog zahájen. Chceme dospět k politickému řešení, o němž rozhodnou Syřané," řekl Džaafarí. Minulá kola mírových rozhovorů se konala v Ženevě za patronace OSN, ale nepřinesla výsledek. Poslední kolo ztroskotalo kvůli obnoveným bojům v Sýrii.

Související