Rusko vyšle svou jedinou letadlovou loď do východní části Středozemního moře. Oznámil to ve středu ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Letadlová loď Admirál Kuzněcov se podle něj připojí k ostatním ruským plavidlům operujícím u syrských břehů. Šojgu neřekl, kdy bude letadlová loď na místě, ruská média hovoří o podzimu. 

Syrský zástupce při OSN prohlásil, že je syrská vláda připravena obnovit bez podmínek mírové rozhovory. OSN chce obnovit humanitární dodávky do obléhaných míst v Sýrii.

"Teď je v naší flotile ve východním Středomoří šest válečných lodí a tři nebo čtyři zásobovací plavidla. Abychom zvýšili naše bojové kapacity, připojíme k nim naši letadlovou loď Admirál Kuzněcov," sdělil ministr.

V New Yorku ve středu jednala o Sýrii Rada bezpečnosti OSN a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na jejím zasedání řekl, že Rusko požaduje nestranné vyšetření pondělního útoku na humanitární konvoj v Sýrii. Zahynulo při něm na 20 lidí a byly zničeny dodávky pro Syřany. Rusko vyloučilo, že útok má na svědomí jeho nebo syrské letectvo; USA a syrská opozice na tom trvají.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ve středu v Moskvě prohlásil, že v době útoku byl na místě bezpilotní stroj Predator, jaký používají USA. Vyletěl prý z turecké základny v Incirliku, kterou využívá americká armáda. "Tento druh bezpilotního stroje může nést také rakety. Naši západní kolegové dělají vše pro vyvolání mediálního šumu, aby se zapomnělo na tragédii v Dajr az-Zauru," prohlásil Konašenkov s odkazem na chybný sobotní americký útok, při němž zemřelo několik desítek syrských vojáků.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Šéf americké diplomacie John Kerry ve středu v Radě bezpečnosti navrhl, aby byl vyhlášen zákaz letů nad všemi trasami používanými v Sýrii pro humanitární dodávky.

OSN kvůli pondělnímu útoku pozastavila své konvoje v Sýrii; v úterý ale úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) oznámil, že konvoje obnoví.

"OSN nadále žádá zajištění bezpečného a trvalého přístupu, bez podmínek a překážek, aby mohla pomáhat Syřanům bez ohledu na to, kde se nacházejí," uvádí se v prohlášení OCHA. Vysvětluje se v něm, že OSN po pondělním útoku přerušila dodávky jenom do obléhaných míst, jinde v Sýrii pomoc pokračovala.

Zásilka, která byla v pondělí zničena, obsahovala pomoc pro 78 000 lidí v Urm al-Kubře, která je na západě provincie Aleppo. Při útoku zemřelo 20 osob včetně ředitele místního Červeného půlměsíce Umara Barakáta. Zničeno bylo 18 z 31 kamionů, které se právě vykládaly.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek středeční jednání Rady bezpečnosti hodnotil jako další důkaz nejednotného postoje k Sýrii. "V posledních dnech to vypadá, že bomby padají v Sýrii na kdekoho s výjimkou extremistů z IS. Pravidelně se bombardují nemocnice a tragédie humanitárního konvoje je dalším odporným válečným zločinem," sdělil na Twitteru.

Rusko a USA vyjednaly 9. září pro Sýrii příměří, ale syrská armáda oznámila v pondělí večer, že klid zbraní skončil. Téměř okamžitě byly obnoveny útoky na Aleppo, v jeho východní části kontrolované opozicí v noci na středu napočítali svědci 100 výbuchů.

Turecko pokračovalo v náletech na pozice radikálů z Islámského státu (IS) a ohlásilo, že tři bojovníci IS byli zabiti a zničeno 103 objektů používaných radikály. Podle zástupce syrské opozice ve středu při útocích zahynulo v provinciích Aleppo a Idlib 23 civilistů.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun při zahájení schůze RB OSN vyzval země, které mají vliv na strany bojující v Sýrii, aby ho využily k obnově příměří.

"Je třeba, aby Syřané mohli vyjednávat a vyjít z pekla, do nějž byli uvrženi. Tragédie v Sýrii je hanbou nás všech," řekl Pan Ki-mun.

Syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí v RB OSN prohlásil, že syrská vláda je připravena zúčastnit se dalšího kola mírových rozhovorů. "Nestaneme se dalším Irákem nebo Libyí. Moje země je připravena obnovit vnitrosyrský dialog bez podmínek a v souladu s principy, na nichž byl tento dialog zahájen. Chceme dospět k politickému řešení, o němž rozhodnou Syřané," řekl Džaafarí. Minulá kola mírových rozhovorů se konala v Ženevě za patronace OSN, ale nepřinesla výsledek. Poslední kolo ztroskotalo kvůli obnoveným bojům v Sýrii.