Stovky řidičů autobusů ochromily ve středu dopravu ve venezuelském hlavním městě. Po osm hodin blokovali svými vozy ulice u ministerstva dopravy. Řidiči se chystají v protestech pokračovat i ve čtvrtek, pokud jim vláda nezvýší mzdy a nezlepší jejich bezpečnost. Informovala o tom BBC. Caracas patří k městům s nejvyšším počtem vražd ve světě.

"Nehneme se odsud, dokud s námi nebudou jednat," řekl mluvčí řidičů Hugo Ocando a uvedl, že ministr dopravy Ricardo Molina je odmítl přijmout kvůli nabitému programu. Podle Ocandy protest podporuje na 25 000 řidičů.

"Naše příjmy nestačí na to, abychom zabezpečili rodinu," řekl agentuře AFP další z řidičů třiatřicetileý Ronny Blanco. Kromě zvýšení platů si řidiči autobusů stěžují také na nedostatek náhradních dílů, kvůli čemuž podle nich stojí v garážích polovina vozového parku v Caracasu a okolí.

Blokáda řidičů autobusů v Caracasu je další ze série demonstrací Venezuelanů, kteří protestují proti neschopnosti vlády řešit hlubokou ekonomickou krizi. Obyvatelům se nedostává základních potravin i léků.

Začátkem měsíce například demonstroval v Caracasu proti vládě přes milion lidí.

Venezuelská opozice se proto snaží o vypsání referenda o odvolání socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Ten se ale hlasování lidu snaží všemožně oddálit, aby se konalo až příští rok, po 10. lednu. V tom případě se totiž, bude-li Maduro odvolán, nebudou konat nové volby, ale prezidenta nahradí současný viceprezident z téže socialistické strany.

Právě ve středu volební komise po dlouhých odkladech oznámila datum pro sběr podpisů pro referendum, stanovila ho až na 26. až 28. října. Navíc k tomu ztížila podmínky. Původně se mělo za to, že bude stačit shromáždit podpisy 20 procent všech voličů, tedy necelé čtyři miliony. Komise ale nově žádá 20 procent voličů z každého z 23 venezuelských států.

Úřady k tomu poskytnou jen asi 5400 volebních přístrojů, což podle opozice technicky nestačí pro shromáždění podpisů za tři dny.