Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl, aby Evropská unie zřídila na pobřeží Libye velký uprchlický tábor, kde by byly s pomocí libyjské vlády vyřizovány všechny žádosti Afričanů o azyl.

Rovněž by podle něj mělo být zrušeno zbrojní embargo OSN, kterému Libye čelí od roku 2011. Orbán to řekl v sobotu ve Vídni na summitu evropských zemí, které jsou nejvíce zasaženy migrační krizí a které leží podél takzvané balkánské trasy.

Balkánská migrační stezka musí zůstat jednou provždy uzavřená, řekl Tusk na summitu o migraci - čtěte ZDE

Evropská unie by podle Orbána měla přispět ke stabilitě v rozvrácené Libyi, jinak nebude možné navrhovaný uprchlický tábor vytvořit. Do rozsáhlého zařízení by podle Orbánových představ Evropa vracela uprchlíky, kteří k jejím břehům dorazili ilegálně. Unie by rovněž měla s novou libyjskou vládou rychle uzavřít dohodu o spolupráci, než se příští rok na jaře v plné síle obnoví nápor uprchlíků připlouvajících přes Středozemní moře.

Podle předsedy maďarské vlády by měla unie podobnou migrační dohodu, jakou má nyní s Tureckem, uzavřít i s Egyptem. V Egyptě je teď podle Orbána asi 5,5 milionu uprchlíků, a pokud Brusel s Káhirou neuzavře dohodu, "můžeme se odtud dočkat překvapení", citovala Orbána agentura MTI.

Unie se podle šéfa maďarské vlády rovněž musí připravit na možné selhání migrační dohody mezi EU a Tureckem.

Budapešť rovněž požaduje, aby Brusel spravedlivěji rozděloval peníze mezi země nejvíce zasažené uprchlickou krizí. "Peníze jdou pořád jen Itálii a Řecku, zatímco Bulharsko, Makedonie a Srbsko dostávají ostudně malé částky," řekl Orbán. Zopakoval také, že odmítavé stanovisko Maďarska vůči kvótám na přerozdělování uprchlíků zůstává neměnné.

Vnější hranice je nutné lépe chránit

Hranice Evropské unie je potřeba lépe chránit, aby bylo možné bojovat s nelegální migrací. Řekl to v sobotu rakouský kancléř Christian Kern po summitu evropských zemí, které jsou nejvíce zasaženy migrační krizí a které leží podél balkánské trasy. Podle německé kancléřky Angely Merkelové je důležitým cílem při řešení migrační krize i rychlejší vracení těch uprchlíků, kteří v unii nezískali azyl.

"Musíme opět získat kontrolu nad vnější hranicí (EU)," uvedl Kern, jehož citovala agentura AP. "My musíme rozhodovat o tom, kdo se do Evropy dostane, (nikoliv pašeráci lidí)," dodal.

Podle Merkelové v sobotu zástupci jednotlivých zemí hovořili o nutnosti co nejrychleji uzavřít dohody o vracení uprchlíků s třetími zeměmi, především s africkými státy a dále s Pákistánem a s Afghánistánem. "Cílem je, aby ti, kteří nebudou moci zůstat z humanitárních důvodů, mohli být vraceni do svých domovských zemí," řekla.

Merkelová i Kern přitom zdůraznili, že migrační krize se oproti loňskému roku zmírnila. Loni do Evropy dorazil asi milion migrantů, zatímco letos od začátku roku to podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo asi 300 000 uprchlíků.

Oba lídři také uvedli, že uvažují o posílení evropské pohraniční agentury Frontex. A to nejen na mořské hranici, ale také na vnitřních evropských hranicích, například mezi Řeckem a Makedonií.

Související