Švýcaři v neděli v referendu přesvědčivým způsobem podpořili zákon o zpravodajské činnosti, který zplnomocňuje tajné služby k dohlížení na telefonickou komunikaci a aktivity na internetu. Podle agentury AFP to vyplývá z předběžných odhadů výsledku hlasování, které skončilo v poledne.

Podle průzkumu, který provedl ústav gfs.bern, vyslovilo se zákonem souhlas 66 procent hlasujících. Odhad počítá s odchylkou plus minus tři procenta. S podporou zákona 53 až 58 procent účastníků referenda počítaly již sondáže provedené v minulých dnech.

Zákon, který odráží obavy z růstu aktivit teroristů v Evropě, schválil švýcarský parlament už loni. Referendum si ale vynutilo několik stran poukazujících na možné nebezpečné důsledky, které v roce 2013 odhalil ve Spojených státech bývalý spolupracovník tamních tajných služeb Edward Snowden. Týkaly se obrovského rozsahu sledování elektronické komunikace nejen v samotných USA, ale i v zahraničí.

Švýcarské zpravodajské služby směly doposud shromažďovat jen veřejně dostupné informace, případně informace, které už měly k dispozici jiné orgány. Podle vlády, která nový zákon podporuje, není možné tímto způsobem reagovat na nové hrozby.

Švýcaři v nedělním referendu ještě naopak odmítli dva jiné návrhy. Zvýšení důchodů řeklo "ne" 60 procent účastníků, 63 procent jich pak odmítlo také občanskou iniciativu ohledně "zelené ekonomiky", jež požaduje snížení spotřeby přírodních zdrojů.

Související