Pouhých 13,7 eura (370 korun) denně utráceli v roce 2014 průměrně čeští turisté starší 65 let. Podle statistiky úřadu Eurostat to bylo nejméně z celé EU. Starší evropští cestovatelé denně v průměru utratili 52,6 eura (1420 korun) a ti z Lucemburska dokonce až 120,8 eura (3260 korun). Mezi českými turisty přitom starší lidé tvořili čtvrtinu, v naprosté většině (89 procent) však dávali přednost cestám po České republice.

V průměru v roce 2014 do kategorie "nad 65 let" patřil podle Eurostatu každý pátý turista původem ze země Evropské unie. V celoevropském průměru turistiku ve své vlastní zemi volilo 66 procent starších cestovatelů. Celkově přitom v roce 2014 měla domácí turistika podíl jen 59 procent. Eurostat údaje odvozuje od počtů přenocování.

Česká republika se svým skoro čtvrtinovým podílem lidí nad 65 let mezi turisty patří mezi země s nejvyšším procentem starších cestovatelů. Přesně 25 procent to bylo v případě Francie a Kypru, Česko je na stejné úrovni jako Švédsko nebo Řecko. Nejnižší počty starších turistů zaznamenal naopak Eurostat mezi občany Malty, Bulharska, Lotyšska, Slovinska a Estonska.

Česká republika také patří do skupiny, kde u starších lidí jasně dominuje domácí turistika. Nejvíce je to ve Španělsku (94 procent) a Řecku (92 procent). Stejných 89 procent jako v Česku zaznamenali statistici také v Rumunsku, o procento méně to bylo v Itálii a Portugalsku.

Naopak starší turisté, kteří nejčastěji v roce 2014 jezdili do zahraničí, byli nejvíce v Lucembursku, Belgii a na Maltě.