Česká energetická společnost ČEZ se chce stát silou, s níž je třeba počítat na německém trhu větrných elektráren na moři, které nabízejí lákavé regulované výnosy. Skupina má zájem získat v příštích pěti letech minoritní podíly v projektech s celkovým výkonem 400 megawattů, řekl agentuře Reuters ředitel útvaru zahraničních majetkových účastí ČEZ Martin Pacovský.

"Jsme nováčky v odvětví. Ale jsme přesvědčeni, že je zde prostor pro společnosti jako ČEZ," řekl Pacovský.

ČEZ v letošním roce uvedl, že v příštích pěti letech plánuje utratit až dvě miliardy eur (54 miliard korun) za expanzi do nových energetických technologií. Zaměřit se chce hlavně na obnovitelné zdroje energie.

Pacovský odmítl říct, kolik z plánované částky půjde do Německa. Dodal však, že vzhledem k přední pozici Německa v oblasti obnovitelné energie bude mít tato země na celkové částce zřejmě největší podíl.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Německý trh s větrnými elektrárnami na moři přilákal množství infrastrukturních fondů a energetických skupin. Je mezi nimi i australská firma Macquarie či kanadská Northland Power.

"Není to snadný trh... Ale my můžeme absorbovat více rizik než další investoři," řekl Pacovský. Upozornil, že rozvaha a úvěrový rating dělají z ČEZ dobrého partnera v sektoru, který je náročný na kapitál.

ČEZ má u agentury Standard & Poor’s rating A- a čistý dluh 124,4 miliardy korun. To z firmy dělá jednu z finančně nejzdravějších energetických firem v sektoru, který je pod tlakem kvůli klesajícím velkoobchodním cenám elektřiny. Jeho němečtí kolegové E.ON a RWE museli kvůli přežití rozdělit své podnikání.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru