Spojené státy přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování severosyrského města Aleppo, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. V telefonickém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to ve středu řekl jeho americký protějšek John Kerry. Boje na severu Sýrie se v posledních dnech zintenzivnily, situací se zabývá i Rada bezpečnosti OSN.

Kerry Lavrovovi řekl, že Rusko je zodpovědné za používání zápalných a těžkých bomb v městské oblasti. Vyjádřil také vážné znepokojení ohledně syrských a ruských útoků na nemocnice, zásoby vody a další civilní infrastruktury v Aleppu, řekl Kerryho mluvčí John Kirby.

Šéf americké diplomacie zdůraznil, že Spojené státy se chystají pozastavit americko-ruskou bilaterální angažovanost v Sýrii i navrhované partnerství obou zemí v boji proti terorismu. A to pokud "Rusko nepřijme okamžité kroky k ukončení útoku na Aleppo a neobnoví příměří".

Rusko později oznámilo, že je připraveno jednat se Spojenými státy o syrském konfliktu a že brzy vyšle do Ženevy skupinu expertů k rozhovorům o normalizaci situace v severosyrském Aleppu i ve zbytku Sýrie. "Ruská ministerstva obrany a zahraničí jsou na pokyn prezidenta Ruské federace připravena k další spolupráci s našimi americkými partnery (při řešení syrského problému)," citovaly ruské agentury vysokého představitele ruské armády.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Syrské vládní síly za pomoci ruských letounů zesílily od minulého týdne útoky na bašty ozbrojené opozice v Aleppu. Různé zdroje hlásí civilní oběti včetně dětských. V Radě bezpečnosti OSN se jedná o rezoluci, která by v Aleppu nařídila klid zbraní.

Někteří západní činitelé jsou přesvědčeni, že v Aleppu dochází k válečným zločinům. Rusko má však v Radě bezpečnosti právo veta a tvrdí, že syrská vláda má právo se bránit proti ozbrojené vzpouře.

Související