Americký Kongres ve čtvrtek jasnou většinou hlasů zamítl rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy vetovat zákon, který umožňuje pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat vládu Saúdské Arábie, jejíž občané se na atentátech podíleli. Senátoři veto odmítli poměrem hlasů 97 ku jedné, poslanci 348 ku 77. Pro přehlasování veta byla v Senátu i Sněmovně reprezentantů potřeba dvoutřetinová většina.

Je to poprvé od Obamova nástupu do nejvyššího úřadu v roce 2009, co Kongres zvrátil veto hlavy státu. Obama právo veta předtím uplatnil úspěšně dvanáctkrát.

Obama svůj odpor k zákonu zdůvodnil obavami o národní bezpečnost, může podle něj poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách. Nepochybně podle Bílého domu také ochladnou vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií, která je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě. 

Zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu (Justice Against Sponsors of Terrorism Act, JASTA) by se podle Obamy mohl navíc obrátit proti USA. Pokud budou moci Američané žalovat Saúdskou Arábii, pak by mohli občané jiných zemí udělat to samé Spojeným státům, domnívá se Bílý dům.

Obama má také obavy o americké vojáky v zahraničí.

"Pokud odstraníme tento pojem imunity suverénního státu, pak se mohou naši muži a ženy v uniformách na celém světě cítit vystaveni recipročním akcím," řekl Obama podle agentury Reuters s tím, že by mohly hrozit žaloby americkým vojákům i americké vládě.

Přijetí zákona označil za nebezpečný precedens.

Obavy v souvislosti s přehlasováním Obamova veta dal najevo i ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. Podle něj je Saúdská Arábie klíčový partner amerických tajných služeb při úsilí o zmaření teroristických plánů.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Obama prohlásil, že chápe motivaci kongresmanů hlasovat pro zákon.

Podle něj se zákonodárci obávají, že by jejich hlas proti návrhu ohrozil jejich šance v listopadových volbách, kde obhajuje křesla třetina senátorů a všichni členové Sněmovny reprezentantů.

Saúdská Arábie pohrozila, že kvůli zákonu omezí spolupráci s USA na protiteroristických operacích i hospodářské a politické kontakty.

Podle zdrojů agentury AP z blízkovýchodní země může Saúdská Arábie omezit diplomatické styky s Washingtonem nebo zastavit investice v USA. Mohla by také omezit rozsah spolupráce při boji proti teroristům a ke stejnému kroku by mohla přimět i další arabské země, na které má významný vliv.

Zákon, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a již v květnu Senát a který podle BBC nyní vstupuje v platnost, umožňuje žalovat saúdskou vládu u amerického federálního soudu.

Rijád jakýkoli podíl na útocích či financování teroristů odmítá a proti zákonu se v minulosti několikrát důrazně ohradil.

Sebevražedné atentáty na Spojené státy z 11. září 2001, při kterých zemřelo téměř 3000 lidí, provedlo 19 islámských teroristů arabského původu. 15 z nich bylo občany Saúdské Arábie.

Související