Ministři životního prostředí EU schválili ratifikaci loňské klimatické dohody OSN z Paříže na unijní úrovni. Na Twitteru to uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk a novinářům zprávu poté potvrdili účastníci pátečního mimořádného jednání. Europarlament by měl pařížskou dohodu projednat a potvrdit v úterý.

Po jeho souhlasu, a po následném finálním diplomatickém potvrzení ze strany členských zemí, bude moci být dohoda za EU předána do New Yorku. "Evropská unie dnes přispěla k tomu, že Pařížská dohoda vstoupí v platnost," řekl po jednání novinářům Vladislav Smrž, náměstek českého ministra životního prostředí.

Dohoda, přijatá loni v prosinci na pařížské klimatické konferenci OSN, má začít platit 30 dní po ratifikaci 55 zeměmi, které jsou dohromady odpovědné za 55 procent globálních emisí. Nastávající připojení EU znamená, že tento práh bude překonán.

Základem dokumentu je závazek udržet do konce století vzestup průměrné globální teploty oproti předindustriálnímu období pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Text rovněž vyzývá země, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.

Už počátkem měsíce dohodu ratifikovala Čína a také Spojené státy. V zemích EU zatím není všude potřebný proces dokončen, například v Česku bude o věci teprve hlasovat parlament.

"Státy EU musí ten ratifikační proces dokončit. Ale důležité je, že na prvním jednání smluvních stran, které bude v Marrákeši, bude sedět Evropská unie u stolu a bude moci ovlivňovat dění," poznamenal Smrž. Právě v Maroku se totiž bude v listopadu konat další klimatická konference Spojených národů.

Související