Policie v Drážďanech vyzvala zhruba 9000 lidí, aby kvůli nálezu letecké pumy z druhé světové války opustili své domovy. Čtvrttunová nálož, která byla nalezena při stavebních pracích, by měla být zneškodněna ještě v pátek večer, informoval server deníku Sächsische Zeitung. V saské metropoli v sobotu začínají třídenní oslavy 26. výročí sjednocení Německa.

Stavební dělníci objevili bombu v pátek kolem poledne při výkopových pracích na drážďanském Jižním předměstí (Südvorstadt). Policie vymezila okruh 700 metrů kolem místa nálezu, který musejí lidé opustit, než pyrotechnici přistoupí ke zneškodnění bomby. Evakuace začíná v 17:00 SELČ a zatím není jasné, kdy pyrotechnici začnou s pumou pracovat.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

 Místo nálezu není daleko od drážďanského hlavního nádraží, to však leží mimo okruh určený k evakuaci. Podle Sächsische Zeitung tak zneškodňování bomby nebude mít žádný vliv na provoz vlaků na trati mezi saskou metropolí a Českem.

Policie musí leteckou pumu urychleně zlikvidovat, protože už v sobotu se začnou do Drážďan sjíždět tisíce návštěvníků na oslavy výročí sjednocení Německa. Ve městě bude bohatý kulturní program, připravuje se ohňostroj a vystoupí také přední němečtí politici.

Problémy s nálezy nevybuchlé munice z druhé světové války jsou v Německu časté. Počátkem července například objevili pyrotechnici na pozemcích automobilového koncernu Volkswagen ve Wolfsburgu nevybuchlou čtvrttunovou bombu. Na konci června bylo kvůli likvidaci letecké pumy evakuováno na 12 000 lidí v Oranienburgu u Berlína.

Související