V oblasti západní Afriky, kde působí radikálové z hnutí Boko Haram, umírají hlady desítky tisíc lidí. Na tiskové konferenci to v pátek uvedl humanitární koordinátor OSN Toby Lanzer.

Zhruba 65 000 lidí se podle měřítka závažnosti hladomoru nachází v takzvané fázi pět, což znamená katastrofální situaci. Fáze pět se vyhlašuje v případě, že "hladovění, smrt a bída" jsou očividné.

Nigerijská vláda chce jednat o propuštění unesených školaček přes zahraniční prostředníky - čtěte ZDE

"Tragédie používání slova hladomor spočívá v tom, že když ho použijete, je zpravidla už příliš pozdě," citovala agentura Reuters Lanzera, který v minulosti působil i v Jižním Súdánu, Dárfúru a Čečensku.

Boko Haram bojuje od roku 2009 na severovýchodě Nigérie a má od té doby na svědomí životy asi 20 000 lidí. Zhruba 2,6 milionu lidí uteklo ze svých domovů. Násilnostmi Boko Haram jsou zasaženy také okolní státy Niger, Čad a Kamerun.

"Pokud jde o mou první cestu mimo Maiduguri, nikde jinde jsem neviděl tolik dospělých, kteří byli tak vyčerpaní, že mohli sotva chodit," popsal Lanzer. Maiduguri je metropolí severonigerijského státu Borno, bašty radikálních milic Boko Haram. Jak uvedla jedna z humanitárních organizací, která v oblasti působí, její zaměstnanci objevili ve městě Bama hroby asi 430 dětí, které zemřely hlady v posledních týdnech.

Související