Podobně jako tisíce dalších žen se Daria Malická ze středopolského města Kielce v pondělí ráno oblékla do černého na výraz protestu proti návrhu přísného protipotratového zákona, který předminulý týden začal projednávat polský parlament. Spolu se sestřenicí a její desetiletou dcerou se vydaly vlakem do Krakova na velký pochod, který je součástí na pondělí svolaných protestů a stávek žen proti zákonu. "V menších městech to televize neukáže, ve Varšavě či v Krakově nás musí být co nejvíc," říká Daria, majitelka malé firmy Public Relations, proč váží dvouhodinovou cestu do malopolské metropole.

Polské ženy jsou naštvané. Do parlamentu totiž před dvěma týdny zamířily dva návrhy zákonů týkající se potratů zorganizované občanskými iniciativami. Jeden, liberální a podporovaný levicovými stranami, polský Sejm, v němž mají většinu vládní konzervativci strany Právo a spravedlnost (PiS), hned zamítl.

Druhý, ultrakonzervativní, který už tak přísnou potratovou legislativu chce ještě utáhnout, poslanci pustili do dalšího jednání. Podle některých výkladů tohoto návrhu by vězení mohlo hrozit i ženě, která prodělá samovolný potrat. Vyloučena by byla například interrupce po znásilnění, ilegální by bylo použití pilulky "den po".

"Opravdu nás to hodně štve. Už více než týden o ničem jiném s kamarádkami nemluvíme, s manželem také a vysvětlovala jsem i desetiletému synovi, o čem že se to hovoří v televizi – samozřejmě přiměřeně jeho věku. Je to pro nás opravdu zásadní věc," vysvětluje třicátnice Daria.

A důležitá věc je to nejen pro Dariu. Zpřísnění různých kulturních a sociálních předpisů je součástí konzervativní revoluce, kterou Polsko prožívá od loňského volebního vítězství PiS, vedené Jaroslawem Kaczyńským. Pondělní protest a obecně spor o potraty jsou dosud asi největší civilizační bitvou, kterou mezi sebou dvě části polské společnosti vedou. Navíc je spor vyostřen i tím, že se do něj na obou stranách spektra zapojila média – veřejnoprávní a konzervativní návrh obhajují, liberální, například televize TVN či deník Gazeta Wyborcza, protesty podporují. Obě strany se bojí, že pondělní protesty budou v médiích podány zkresleně.

Paradoxem je, že taková polarizace nevyhovuje ani Kaczyńskému a větší části vládní strany, která tak přísný návrh, vzniklý mezi nejkonzervativnějšími organizacemi napojenými na katolickou církev, ani příliš hlasitě nepodporuje. I před jejím sídlem na Nowogrodské ulici se od pondělního dopoledne shromažďovaly ženy v černém s transparenty jako "jeszcze Polska nie zginiela" s přeškrtnutým s ve slově Polska, variantou na hlavní verš polské národní hymny "ještě Polka nezemřela".

Samotná PiS se radikálnosti návrhu trochu lekla. Volby vyhrála jen díky tomu, že se jí podařilo před rokem přitáhnout nespokojené středopravicové voliče, kteří nejsou v civilizačních otázkách, jako jsou právě potraty, tak radikální, jako je konzervativní voličské jádro strany. Navíc, spor o potraty opět přitahuje k Polsku nevítanou pozornost ze zahraničí a líčí vládní stranu i její příznivce jako bigotnější katolíky, než většina z nich je. Protesty před polským velvyslanectvím na podporu polských žen organizuje například i nevládní organizace Česká ženská lobby, která vyzvala také českou eurokomisařku Věru Jourovou, aby Polky podpořila.

Kaczyński, který kromě poslaneckého mandátu nemá žádnou oficiální státní funkci a řídí stát i stranu ze sídla právě v Nowogrodské, podle některých médií rozhodl "zaparkovat" radikální návrh v poslaneckých komisích a vypracovat vlastní, poněkud mírnější verzi – aby upokojil jak tradiční voliče své strany, tak udržel ty nové. "Jsme v etapě vypracování návrhů, které by byly méně restriktivní, než je občanský návrh," řekl o víkendu maršálek Senátu Stanislaw Karczewski. Podle stranického návrhu, o němž informovala televize Polsat News, by interrupce byla možná ve dvou případech – po znásilnění nebo jiném kriminálním činu a v případě, kdy by těhotenství ohrožovalo život matky.

Polky se tak v pondělí chtě nechtě musí podobně jako Daria rozhodnout, na jakou stranu čím dál víc rozdělené polské společnosti se přidat – na tu konzervativnější, kde mají stále silnější hlas extrémnější názory, jako je ten, jenž reprezentuje právě tvrdý protipotratový zákon, anebo na tu liberálnější, která by chtěla ženám dopřát možnost se rozhodnout. A navíc to ještě vysvětlit dětem, jako to udělala Daria. "Naše role maminek je teď velmi důležitá. A těžká," říká Daria.

Související