Japonec Jošinori Ósumi získal letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Stal se tak šestým Japoncem, který obdržel Nobelovu cenu za medicínu, celkem Nobelovu cenu nějakého druhu dosud získalo 23 Japonců.

"Díky Ósumimu a jeho následovníkům nyní víme, jak buňka kontroluje řadu významných procesů týkajících se degradace a recyklování jejích částí," uvádí stockholmský Karolinský institut důvody svého rozhodnutí. "Porušení mechanismu recyklace buněk vede ke vzniku Parkinsonovy choroby a diabetu druhého typu i k dalším chorobám souvisejícím s vyšším věkem. Mutace v genech, které tento proces řídí, zase mají za následek řadu dědičných onemocnění. Je zde také souvislost s rakovinou, proto se hledání léků proti zhoubnému bujení v poslední době zaměřilo právě tímto směrem."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.