Estonský parlament v pondělí do čela země zvolil Kersti Kaljulaidovou, která dosud působila v Evropském účetním dvoře. "Děkuji za důvěru a hlasy," poděkovala první estonská prezidentka poté, co ji podpořilo 81 ze 101 poslanců.

Hledá se ideální prezident. Teď právě v Estonsku - čtěte ZDE

V klání neměla soupeře, na její podpoře se předem dohodla většina parlamentních stran. Jen 17 zákonodárců hlasovalo proti. Ke zvolení bylo zapotřebí nejméně 68 hlasů, uvedla agentura TASS.

Kaljulaidová při registraci kandidátů získala dokonce 90 hlasů, včetně všech členů vládní koalice a 23 opozičních poslanců, poznamenal TASS a dodal, že proti nové prezidentce byli jen konzervativci.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Novou hlavu státu nedokázal zvolit parlament během tří hlasování, která se konala na konci srpna. Následující měsíc neuspělo ani zvláštní voličské grémium. Celý proces se tak vrátil zpět do rukou parlamentu. O funkci hlavy státu se ucházel například nezávislý právník Allar Jöks, bývalý eurokomisař Siim Kallas z vládnoucí Reformní strany či bývalá ministryně Mailis Repsová z opoziční Estonské strany středu.

Dosavadní prezident, dvaašedesátiletý Toomas Hendrik Ilves, už nemohl kandidovat, protože je v úřadu dvě volební období. Jeho pravomoci vyprší tento měsíc. Inaugurace jeho nástupkyně by se měla konat 10. října.

Související