Nobelovu cenu za fyziku dostali britští vědci David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz, kteří se zabývali procesy při změně skupenství látek. Podařilo se jim vysvětlit supravodivost materiálu a proč se ztrácí s rostoucí teplotou. 

"Letošní laureáti otevřeli dveře do neznámého světa, kde se hmota může vyskytovat ve zvláštním stavu. Využili pokročilé matematické metody ke studiu neobvyklých fází či stavů, hmoty, jako jsou supravodiče či supratekutiny. Díky jejich průkopnické práci se nyní hledají nové exotické fáze hmoty. Mnoho lidí doufá v budoucí využití (těchto objevů) ve vědě o materiálech a v elektronice," uvedla akademie ve svém prohlášení.

Thouless byl oceněn polovinou ceny, druhá polovina byla rozdělena mezi Haldaneho a Kosterlitze.

Jejich ocenění může být pro některé překvapením, favoritem na cenu byl totiž tým Davida Reitzeho, který loni v září zachytil gravitační vlny, jež před sto lety předpověděl Albert Einstein. Není ale jasné, zda tým stihl termín nominací.

Druhým dnem tak pokračuje vyhlašování prestižních cen, které začalo v pondělí oceněním Japonce Jošinoriho Ósumiho za fyziologii a lékařství.

Loni Nobelovu cenu za fyziku získali Japonec Takaaki Kadžita a kanadský vědec Arthur McDonald, kteří potvrdili proměnlivost neutrin a dokázali tím, že tyto elementární částice mají hmotu.

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku kromě prestižní medaile a diplomu získají i osm milionů švédských korun (22,5 milionu českých korun). Slavnostní předání ocenění se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

Ve středu porota ve Stockholmu oznámí také nositele Nobelovy ceny za chemii, v pátek v Oslu zveřejní, kdo získá ocenění za zásluhy o mír, a v pondělí bude jasný laureát ceny za ekonomii. Datum ohlášení ceny za literaturu zatím nebylo oficiálně stanoveno, nicméně tiskové agentury s odvoláním na člena Švédské akademie Pera Wästberga uvedly, že její držitel bude vyhlášen až ve čtvrtek 13. října.

Související