Server WikiLeaks, který proslul zveřejňováním tajných vládních depeší či jiných důvěrných a kontroverzních informací, ještě do listopadových prezidentských voleb v USA zveřejní další zásadní materiály týkající se kampaně ve Spojených státech. Oznámil to v úterý zakladatel portálu Julian Assange, který se skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Assange podrobnosti o dokumentech připravovaných ke zveřejnění nesdělil, odmítl ale spekulace, že terčem odhalení bude především demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová.

Dokumentů ke zveřejnění je zhruba milion a týkají se nejen amerických voleb, ale také tří blíže neupřesněných vlád. V plánu je každý týden do konce letošního roku vystavit na webu část dat.

Assange rovněž hovořil o chystaných změnách v organizaci a financování WikiLeaks a o tom, že hnutí brzy umožní požádat o členství. Cílem je rozšířit spolupráci s dalšími médii.

V souvislosti s americkými volbami portál WikiLeaks zveřejnil elektronickou korespondenci představitelů Demokratické strany. Z dokumentů vyplývalo, že vedení strany dávalo přednost během stranických primárek Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem.

Související