Hlavní cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha získal německý dokument nazvaný Ajham Ahmad: Klavírista z Jarmúku. Vypráví o syrském hudebníkovi, který v ruinách Damašku hraje až do chvíle, kdy je jeho klavír zničen. V tu chvíli musí hudebník, stejně jako tisíce dalších lidí z města uprchnout.

Předáním cen na Nové scéně Národního divadla skončil již 53. ročník festivalu. Návštěvníci letos mohli zdarma vidět 84 pořadů.

Hlavní vítěz festivalu podle mezinárodní poroty ilustruje, jak hudba pomáhá přežít strašlivé utrpení. "Snímek vyvolává pocit naděje a optimismu, navzdory tragickým okolnostem, které jsou v něm zachyceny, a to prostřednictvím nehynoucího ducha mladého muže, jeho lásky k hudbě a jeho využití hudby jako prostředku, jímž sděluje zásadní poselství světu," uvedla porota.

Cenu Český křišťál v kategorii dokument o hudbě, tanci a divadle obdržel snímek Zázrak z Goza. Zachycuje život na malém ostrově vedle Malty, který má 30 tisíc obyvatel a dva operní domy. Produkci, inscenování a většinu pěveckých partů tam mají na starosti amatéři.

Stejnou cenu v kategorii dokumentů, které zachycují živá představení, obdržel nizozemský snímek Symetrie. Propojil tanec a operu s prostředím výzkumného centra CERN.

Zvláštní uznání na Zlaté Praze získal francouzský film Seidži Ozawa - Živoucí duch hudby o předním světovém dirigentovi. Ozawa se zprvu věnoval hře na klavír, ale po úrazu při sportování přešel k dirigování. Je znám především svými interpretacemi autorů z období pozdního romantismu. Dokument podle poroty překročil hranice žánru a divákům dává příležitost poznat pravého ducha velkého mistra.

Festival Zlatá Praha, který každoročně představuje televizní hudební a taneční pořady, letos nově uvedl pořady z oblasti divadla. Jejich soutěž doplnila videotéka ve foyer Národního divadla – zájemci mohli zdarma zhlédnout kterýkoliv ze soutěžních pořadů.

V rámci letošního ročníku se s českým publikem rozloučili slavní tanečníci, bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi. Na Zlaté Praze uvedli své autorské představení Orfeus.