Spojené státy budou dál podporovat své přátele na obou stranách kanálu La Manche, neboť jejich zájmem je co nejtěsnější spolupráce co nejsilnější Evropské unie a co nejsilnější Velké Británie. V Bruselu to v souvislosti s červnovým britským rozhodnutím odejít z Evropské unie řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Silná transatlantická vazba je podle něj dál základem bezpečnosti a prosperity USA i Evropy.

Až na jaře rozhovory o britském odchodu začnou, musí být podle Kerryho cílem prokázat, že se pletou ti, kdo prohlašují evropskou vizi za mrtvou. "Je třeba odmítnout tu moudrost, že nastal čas zvednout mezi zeměmi padací mosty," podotkl Kerry.

Demagogové jsou podle něj v poslední době slyšet na obou stranách Atlantického oceánu. "Ale zapomínají, kolikrát v minulosti jsme čelili a překonali podobné či daleko horší zkoušky," prohlásil Kerry v projevu, který byl jednoznačnou obhajobou spolupráce Spojených států a Evropy i uvnitř Evropské unie v době sílící evropské i transatlantické skepse. Podpořil také další jednání o rozsáhlé obchodní dohodě mezi USA a EU známé jako TTIP a zdůraznil, že nebude snižovat vysoké evropské standardy.

Reforma EU je podle Kerryho nutná, ale její rozbití by bylo krátkozraké a nebezpečné. Vlády ale podle něj musí být samostatně i kolektivně efektivnější při řešení věcí jako je strach z migrace či daňová, sociální, ekologická nebo bezpečnostní problematika.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Ve 21. století nemůžete oddělit obchodní výzvy od bezpečnostních rizik," upozornil Kerry. Také zde je podle něj nejrozumnější reakcí na společné hrozby spolupráce a transatlantické partnerství. Stejně jako například americký prezident Barack Obama na letošním summitu NATO ve Varšavě i Kerry nyní ujistil, že USA vždy v případě nutnosti splní své závazky podle pátého článku alianční smlouvy o kolektivní obraně.

"Transatlantické partnerství není nějaká trofej z minulosti, kterou by bylo možné dát na poličku a obdivovat ji. Je to žijící, dýchající, mnohostranný podnik, který musí každá generace obnovovat, naplňovat vlastní energií, kolektivním odhodláním a vůli," prohlásil americký ministr.

Související