Satelitní záběry podle názoru odborníka dokazují, že humanitární konvoj OSN byl v září v Sýrii zničen při náletu. USA z útoku viní Rusko, které vinu odmítlo a také zpochybnilo, že na konvoj zaútočila letadla. V konvoji vyslaném OSN a Červeným půlměsícem bylo asi 30 kamionů; 18 z nich bylo zničeno včetně nákladu. Zemřelo 20 lidí.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun minulý týden oznámil, že OSN nechá incident vyšetřit.

Lars Bromley z agentury OSN UNOSAT dnes v Ženevě sdělil, že z analýz satelitních záběrů vyplývá, že "to byl nálet". "Myslím, že to potvrdilo také mnoho jiných zdrojů," řekl Bromley.

Útok na konvoj byl poslední ranou příměří, které Rusko s USA dojednaly pro Sýrii 9. září. Právě 19. září syrská armáda klid zbraní vypověděla a začalo se znovu bojovat. Rusko-americká roztržka tento týden vyústila v přerušení bilaterálních jednání o obnově příměří.

Nejtěžší boje jsou v Halabu. Podle dnešních zpráv se bojuje také u syrsko-turecké hranice. Na vesnici, kterou kontrolují radikálové z Islámského státu (IS), útočí turecká letadla a stroje mezinárodní koalice vedené USA. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) tam dnes zemřelo 19 civilistů. Cílem těchto útoků je podle agentury Reuters vytlačit IS od hranice, zejména z města Al-Báb. Vesnice, z níž jsou dnes hlášeny oběti, je od Al-Bábu vzdálená asi 16 kilometrů.

Související