Francouzský krajně pravicový politik Jean-Marie Le Pen se soudí kvůli svému loňskému vyloučení ze strany Národní fronta (FN). Před soudem, který začíná ve středu odpoledne na pařížském předměstí Nanterre, Le Pen rovněž po FN žádá odškodné dva miliony eur (asi 54 milionů korun). Informoval o tom deník Le Monde.

Hollande uznal odpovědnost Francie za osudy alžírských spojenců. Nacionalisté jich po válce desetitisíce zavraždili - čtěte ZDE

Le Pen, který byl ze strany vyloučen kvůli opakovaným antisemitistickým výrokům, chce, aby soud anuloval krok strany z loňského srpna. Osmaosmdesátiletý politik tvrdí, že FN porušila vnitřní předpisy. Kromě toho prý mu nemůže být odebrán titul čestného předsednictví Národní fronty, kterou v roce 1972 zakládal.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Le Pen proslul v minulosti řadou extremistických výroků, mimo jiné o holokaustu. Například plynové komory, v nichž nacisté za druhé světové války povraždili několik milionů Židů, označil Le Pen opakovaně za "historický detail". Za tato slova byl již několikrát odsouzen k pokutě, například již v 80. letech a naposledy letos na jaře.

Jean-Marie Le Pen vedl FN od jejího založení do ledna 2011, kdy ho v čele strany nahradila jeho dcera Marine Le Penová. Osmačtyřicetiletá politička, která patří k favoritům příštích prezidentských voleb, se od antisemitistických výroků svého otce distancovala. Sama ale loni stanula před soudem kvůli podněcování k diskriminaci na základě víry. Činu se měla dopustit tím, že modlení muslimů ve francouzských ulicích označila za okupaci. Soud ji ale v prosinci obvinění zprostil.

Související