Policie obvinila dva manažery polostátní společnosti ČEZ a revizního technika kvůli solární elektrárně Čekanice nedaleko Tábora. Podle Českého rozhlasu (ČRo) se dopustili podvodu, když v roce 2009 prohlásili elektrárnu za dokončenou, přestože nebyla. Podvodem údajně stát připravili o 270 milionů korun.

"Vedeme trestní stíhání tří osob v souvislosti s licenčním řízením na FVE Čekanice. Více informací poskytovat nebudeme," řekl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Podle ČRo obvinili detektivové dva tehdejší jednatele ČEZ Obnovitelné zdroje Oldřicha Kožušníka a Libora Kičmera. Oba podle policie věděli, že elektrárna není hotová, a přesto požádali o licenci. Elektrárnu bylo nutné dokončit před koncem roku 2009, protože výkupní ceny elektřiny v dalším roce měly mírně klesnout. Elektrárna nakonec licenci v prosinci 2009 získala.

Kromě manažerů, kteří se k případu nechtějí vyjadřovat, obvinila policie také revizního technika Guye Tyla. Podle policie vydal zkreslující zprávu, že je elektrárna schopná provozu.

O tom, že stavba nemohla být v roce 2009 dokončena, svědčí nicméně podle detektivů to, že v elektrárně bylo nainstalováno osm technologických kontejnerů, které byly vyrobeny až v roce 2010. Nemohly tam tedy být v době, kdy elektrárna získala licenci.

Mluvčí skupiny ČEZ Martin Schreier neměl k uvedeným skutečnostem žádné bližší informace.

Policie se zabývá podvody u desítek solárních elektráren. Ve většině případů jsou to ale projekty, které měly být dokončeny o rok později, v roce 2010. Tehdy se totiž změnil zákon a stát znovu od roku 2011 snížil výkupní ceny elektřiny. Tentokrát ale o polovinu s platností na dalších 20 let. Investoři se tak snažili dokončit své projekty za každou cenu.