Turecký právník podal u soudu v Istanbulu kvůli červencovému pokusu o státní převrat v Turecku stížnost na vysoké důstojníky americké armády. Informoval o tom v pátek turecký deník Hürriyet.

Stížnost byla podle něj podána na šéfa sboru náčelníků štábů armády Spojených států generála Josepha Dunforda, dále na ředitele amerických zpravodajských služeb Jamese Clappera a na amerického generála Josepha Votela.

Podle právníka Merta Eryilmaze všichni tři podpořili pokus o převrat, z něhož turecká vláda viní tureckého duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Eryilmaz tvrdí, že převrat byl řízen z jihoturecké vojenské základny Inçirlik, kterou využívají mezinárodní jednotky. Generál Dunford už dříve podobná obvinění označil za absurdní.

Prokuratura istanbulské čtvrti Bakirköy, kam právník Eryilmaz stížnost podal, zahájila v tomto smyslu vyšetřování. Uvedla však, že případ nespadá do její jurisdikce a předala ho istanbulské hlavní prokuratuře, která se vyšetřováním pokusu o převrat zabývá. Stížnost posoudí a buď vznese obžalobu, nebo stížnost zamítne.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Právník Eryilmaz mimo jiné tvrdí, že bomby použité při pokusu o puč nepatřily turecké armádě.

Nalezeny byly v osmi nákladních letadlech, která podle něj vzlétla ze základny Inçirlik a přistála v provincii Malatya v noci, kdy se pokus o převrat uskutečnil. Velitel základny Bekir Ercan Van, který následně skončil ve vazbě, podle listu Hürriyet žádal v USA o azyl, ale byl prý odmítnut.

Zprávy o údajném zapojení amerických důstojníků do pokusu o převrat v Turecku se již dříve objevily v tureckém tisku. Například provládní deník Yeni Şafak tvrdil, že se na plánování puče podílel penzionovaný americký generál John Campbell, který dříve velel jednotkám v Afghánistánu. Podle deníku měl na akci poslat velkou částku peněz přes banku UBA v Nigérii.

Související