Německo omezí výplatu sociálních dávek občanům ostatních zemí Evropské unie, kteří ve Spolkové republice nepracují. Nově budou mít na dávky nárok pouze lidé, kteří v Německu žijí nejméně pět let. O návrhu, který by už příští týden mohla schválit vláda, informovala média skupiny Funke.

Návrh, za nímž stojí ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová, má za cíl omezit přistěhovalectví kvůli systému sociálního zabezpečení, zejména ze strany občanů východoevropských zemí.

Sociální demokratka Nahlesová o plánovaných změnách informovala už na konci loňského roku, její materiál byl ale dlouhou dobu v připomínkovém řízení. Výhrady k němu měl podle německých médií zejména ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU), který požadoval ještě přísnější regulaci výplat dávek cizincům ze zemí EU.

Nahlesová návrhem zákona reagovala na loňské rozhodnutí Spolkového sociálního soudu (BSG), podle něhož mají cizinci ze zemí EU pobývající v Německu více než šest měsíců nárok na určité sociální dávky v zákonné výši.

Svaz měst a obcí se obával, že komunám v důsledku rozhodnutí soudu výrazně stoupnou výdaje v této oblasti. Odhadoval, že by dodatečný nárok na finanční podporu získalo asi 130 tisíc lidí. Změna zákona by tomu měla zabránit, a proto očekávaný krok vlády sdružení uvítalo.

Související