Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se stal terčem kritiky poté, co list The Washington Post zveřejnil videozáznam z roku 2005 zachycující jeho obscénní výroky o ženách. Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová tak podle agentury Reuters získala krátce před druhou debatou s Trumpem silnou munici pro předvolební boj.

Trump na videozáznamu popisuje, jak se pokoušel mít sex s vdanou ženou. Vychloubá se také, že ho ženy nechávají, aby je líbal a osahával, protože je slavný. "Když jste hvězda, nechají vás to dělat. Můžete dělat, co chcete," řekl a chvíli nato použil i vulgárnější výrazy.

Clintonová záznam označila za "odporný". "Nemůžeme dovolit, aby se takovýto muž stal prezidentem," uvedla na svém twitterovém účtu.

Trump se posléze za uvedené výroky omluvil, "pokud někoho urazily", a označil je za "žertování". Zveřejnění zmíněného záznamu podle něj "není nic jiného než jen odpoutávání pozornosti".

Zároveň se pokusil skandál obrátit proti Clintonové. "Řekl jsem nějaké hloupé věci," prohlásil na "omluvném" videu, které umístil na Facebook. "Ale je velký rozdíl mezi slovy a jednáním jiných lidí. Bill Clinton ženy skutečně zneužíval," dodal. Tvrdil rovněž, že mu Clinton "na golfovém hřišti říkal mnohem horší věci".

V souvislosti s tím také obvinil Clintonovou, že "oběti" svého muže "zastrašovala, napadala a šikanovala".

Trumpovy výroky z videozáznamu odsoudil také například republikánský šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Trump byl již dříve kritizován za sexistické a ponižující výroky na adresu žen, upozorňuje agentura Reuters.

K videu se vyjádřila i Trumpova žena Melania. "Slova, která můj manžel použil, jsou pro mě neakceptovatelná a útočná," píše v prohlášení Trumpová. Zároveň ale dodává, že přijala jeho omluvu a doufá, že lidé ji přijmou také a zaměří se na důležitější věci, které trápí USA i celý svět.

Republikáni řeší, zda se Trumpa zbavit

Další ze série urážlivých výroků rozpoutal ve straně silnou diskusi o tom, zda nevyslat měsíc před volbami do klání s demokratkou Hillary Clintonovou někoho jiného.

Skupina dárců finančně podporujících stranu podle agentury AP nabídla, že dá peníze na kampaň nového kandidáta. Trump vzápětí rázně odmítl, že by se kdy kandidatury vzdal. Ani většina členů republikánského výboru podle amerických médií změnu nepodporuje.

Někteří z republikánských členů Kongresu v sobotu uvedli, že stahují svou dříve deklarovanou podporu Trumpovi, a část z nich se veřejně vyslovila pro hledání nového kandidáta. Většina členů řídícího republikánského výboru, který má podle stranických stanov možnost Trumpa jako vítěze primárek nahradit jiným prezidentským uchazečem, však o tom podle webu Politico.com nehodlá ani uvažovat.

Sám newyorský miliardář na tyto informace reagoval rázně. "Nikdy bych neodstoupil. Nikdy v životě bych neodstoupil," řekl listu The Washington Post. Dodal, že v souvislosti se zveřejněným videem se mu dostalo řady hlasů podpory.

Clintonová se v noci na pondělí utká s Trumpem ve druhé ze tří předvolebních debat. První debata měla rekordní sledovanost a podle většiny Američanů v ní zvítězila Clintonová.

Ta také v průzkumech vede o pět procentních bodů. Její náskok se tak drží na zhruba stejné úrovni již několik týdnů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos.

Clintonová by podle ankety ve volbách dostala 43 procent a Trump 38 procent hlasů. Bývalá ministryně zahraničí si v průzkumech agentury Reuters a společnosti Ipsos udržuje před Trumpem náskok čtyř až šesti procentních bodů od začátku září.

Související