Počet obětí hurikánu Matthew ve Spojených státech vzrostl na 11. Po šesti lidech, kteří zemřeli v důsledku pátečního přechodu živlu podél pobřeží Floridy, zabil dnes další tři osoby v Severní Karolíně a dvě v Georgii. Informovala o tom agentura AP.

Hurikán dál postupuje severním směrem podél východního pobřeží USA, jeho intenzita však opět polevila. Meteorologové přesto nadále varují před silným větrem a záplavami. Předchozí řádění hurikánu na Haiti si podle nejnovější bilance vyžádalo nejméně 877 mrtvých.

Po řádění hurikánu se na jihozápadě Haiti začala šířit cholera, která již zabila nejméně 13 lidí. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedlo haitské ministerstvo zdravotnictví. Dalších 62 osob se v důsledku živelní pohromy cholerou nakazilo.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) nyní hurikán Matthew řádí do druhé kategorie. Dříve se přitom Matthew nacházel až ve čtvrté, tedy druhé nejvyšší kategorii. Teď podle NHC hurikán provází větry o síle asi 165 kilometrů za hodinu. 

Hurikán po poledni místního času (okolo 17.00 SELČ) dorazil nad území Jižní Karolíny, kde se před jeho příchodem evakuovalo přes 300 tisíc lidí. Informovalo o tom NHC, podle něhož několik hodin předtím Matthew zeslábl na nejnižší z pěti kategorií hurikánů. Na Floridě, kde přišlo o život nejméně šest lidí, zůstává podle guvernéra po přechodu bouře šest tisíc osob v nouzových příbytcích a milion lidí je bez proudu.

NHC varuje, že přes oslabení může Matthew způsobit v Jižní Karolíně větší škody než na Floridě, kterou jeho střed minul a zůstal nad mořem.

"Díky bohu, že Matthew zůstal nad mořem. Díky bohu, že nás nezasáhl přímo," řekl na tiskové konferenci guvernér Rick Scott, který médiím přiblížil aktuální bilanci škod. Milion lidí, kteří jsou v jeho státě v současnosti bez proudu, by se podle Scotta měl dočkat obnovení dodávek do nedělního večera.

Na východním pobřeží USA hurikán vedl k rozsáhlým evakuacím obyvatel. Americký prezident Barack Obama již vyhlásil stav nouze pro Floridu, Georgii a Jižní i Severní Karolínu.

Na Floridě za sebou hurikán zanechal poničené domy a zaplavené ulice a také čtyři mrtvé. Živel stát nezasáhl přímo, přinesl však záplavy a vítr o rychlosti až 195 kilometrů v hodině. Dva lidé podle místních úřadů zabily v tomto státě padající stromy, starší pár se udusil v garáži, kam se schoval před bouří.

Od středy do soboty aerolinky v oblasti zrušily na pět tisíc letů, nyní už se ale v Miami a na dalších letištích na jihu Floridy letový provoz obnovuje. Téměř dva miliony lidí postihl ve státech Florida, Georgia a Jižní Karolína výpadek elektřiny. 

Spoušť, kterou po sobě živel zanechává, bude podle expertů zatěžkávací zkouškou pro americké pojišťovací firmy. Podle odhadů, na něž se odvolává agentura AP, mohou počítat se ztrátami až 30 miliard dolarů (725 miliard korun).

Matthew je nejsilnějším hurikánem v oblasti za devět let a na Haiti, které je nejchudší karibskou zemí, způsobil nejhorší humanitární krizi od roku 2010, kdy po ničivém zemětřesení zemi postihla epidemie cholery.

Související