Bilance hurikánu Matthew na Haiti podle některých zdrojů dosáhla tisíc obětí. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Země se po řádění živlu potýká s šířením cholery. Úřady v některých lokalitách musí pohřbívat mrtvé do hromadných hrobů.

Haiti zpustošené hurikánem Matthew potřebuje ke zvládnutí katastrofy masivní pomoc. V pondělí to podle agentury Reuters prohlásil generální tajemník OSN Pan Ki-mun s tím, že světová mezinárodní organizace se plně soustředí na obnovu nejchudšího karibského státu.

Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) vyzval k bezodkladnému poskytnutí 119 milionů dolarů (2,9 miliardy korun) k obstarání životních potřeb 750 tisíc strádajících Haiťanů.

"Některá města a vesnice byly takřka vymazány z map," řekl novinářům Pan. "Je třeba masivní pomoci. Týmy OSN již pracují s místními ady, aby vyhodnotily potřeby," dodal generální tajemník.

Výzvu k naléhavé pomoci zveřejnil i OCHA, který žádá peníze k financování tříměsíčního programu zásobování postižených pitnou vodou a potravinami, zorganizování lékařské péče a zajištění nouzového ubytování.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Hurikán Matthew před týdnem naplno zasáhl jihozápadní cíp Haiti, kde ničil domy a způsobil rozsáhlé záplavy. Počet obětí živlu v tomto chudém ostrovním státě, který se ještě nevzpamatoval z ničivého zemětřesení v roce 2010, je stále nejasný. Úřad civilní ochrany podle CNN oficiálně udává 372 mrtvých, média s odvoláním na oblastní úřady i vládní zdroje však informují o nejméně tisícovce zabitých.

Zasažené oblasti Haiti jsou nadále bez dodávek elektrické energie, velice problematická je i distribuce potravin a vody. Úřady podle AP ohlásily, že mladí muži z poničených obcích na silnici mezi postiženými městy Jérémie a Les Cayes vybudovali zátarasy, aby konvoje s humanitární pomocí zastavili, jeden z transportů dokonce napadli ozbrojenci.

Související