Moskva a Ankara se vrátily k projektu Turkish Stream − plynovodu, který má vést po dně Černého moře. Ekonomicky pro Rusko příliš výhodný není, zaplatí většinu výstavby a ještě na plyn poskytne slevu. Důležité ale je, že umožní odstřihnout od tranzitu plynu Ukrajinu. Gazprom chce přestat používat ukrajinské plynovody od roku 2019, kdy vyprší platnost současné dohody.

Tento týden ministři energetiky Ruska a Turecka slavnostně podepsali mezivládní dohodu o obnovení stavby plynovodu. Poprvé jeho stavbu oznámil ruský prezident Vladimir Putin v Ankaře v prosinci 2014. Měl tehdy nahradit projekt South Stream, který by směřoval do Bulharska. Gazprom se ale odmítl podřídit požadavkům EU, která nařizuje majitelům plynovodů vedoucím přes území unie umožnit přístup i jiným producentům plynu. Nehledě na to, že z ruské strany byla téměř celá infrastruktura o hodnotě 17 miliard eur vybudována, projekt byl zastaven.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.