Loď amerického námořnictva ve čtvrtek při útoku na pozice jemenských povstalců zničila tři radarová stanoviště na jemenském pobřeží. Podle amerických představitelů jde o odvetnou akci za dva předchozí raketové útoky na americký torpédoborec v Rudém moři.  Írán, který je spojencem jemenských povstalců, ve čtvrtek vyslal do Adenského zálivu dvě vojenská plavidla.

Odvetný útok schválený prezidentem Barackem Obamou je prvním přímým vojenským zásahem Washingtonu proti cílům kontrolovaným šíity. Pentagon oznámil, že zničená radarová stanoviště byla zapojena do akce proti torpédoborci Mason. Od neděle na něj byly vypáleny tři rakety, ale až k lodi nedoletěly.

"Tyto omezené útoky jsou akcí sebeobrany a jsou určené k ochraně našeho personálu, lodí a práva svobodné plavby," sdělil mluvčí Pentagonu Peter Cook. Prohlásil také, že "USA budou i v budoucnu chránit odpovídajícím způsobem své lodě a obchodní trasy".

Střely Tomahawk s plochou dráhou letu byly vypáleny na cíle v Jemenu z torpédoborce Nitze ráno kolem čtvrté hodiny místního času (03:00 středoevropského času). "Tyto radary byly aktivní při předchozích útocích a pokusech o ně v Rudém moři," citovala agentura Reuters nejmenovaného amerického představitele. Podle něj byly zničené radary v odlehlé oblasti, takže útok na ně neznamenal velké ohrožení civilistů.

Jemenští šíité ve čtvrtek odmítli odpovědnost za raketovou palbu na americkou loď. "Tvrzení Američanů je neodůvodněné, povstalci s těmi útoky nemají nic společného," sdělil představitel vojenského křídla odpůrců Saná. USA ale tvrdí, že rakety byly vypáleny z území, které šíité kontrolují, že k jejich navedení byly zřejmě použity lehké čluny a také radary na pobřeží. Právě na ně mířil noční americký protiútok.

Íránská agentura Tasním oznámila, že Írán poslal do Adenského zálivu dvě vojenská plavidla s cílem chránit obchodní lodě. Íránská plavidla se tak podle Reuters dostávají do blízkosti konfliktní zóny. Podle agentury budou íránské lodě hlídkovat v Adenském zálivu jižně od Jemenu, tedy v místě, jímž vede jedna z nejrušnějších námořních obchodních tras.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Raketovou palbu na americkou loď dávají tiskové agentury do souvislosti se sobotním náletem v Saná, při němž bomby zasáhly pohřební hosty a zabily 140 lidí. Z útoku je viněna Saúdská Arábie, která stojí v čele arabské koalice bojující proti šíitům v Jemenu na straně místní vlády. Američané Saúdskou Arábii vyzbrojují. Ochránci lidských práv z Human Rights Watch (HRW) ve čtvrtek útok na hosty pohřbu označili za válečný zločin. Na místě se podle HRW našly zbytky použitých střel americké výroby.

Michel Knights z washingtonského ústavu pro blízkovýchodní politiku se domnívá, že šíité z Jemenu se vojensky napojují na rovněž šíitský libanonský Hizballáh, který bojuje na straně Damašku v syrské válce. Útok na americké válečné lodě podle Knightse svědčí o tom, že jemenští šíité se rozhodli připojit se k "ose odporu", k níž nyní patří Írán, libanonský Hizballáh a palestinský Hamas.