Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová zahájila přípravy na vyhlášení druhého referenda o nezávislosti Skotska na Spojeném království. Podle britské BBC to oznámila na stranické konferenci Skotské národní strany (SNP) v Glasgow.

Zákon o referendu by měl být zveřejněn v příštím týdnu, řekla Sturgeonová.

Sturgeonová sdělila delegátům SNP, že Skotsko má právo hledat "něco lepšího", když se vyhlídky na dobrou budoucnost v rámci Spojeného království zhoršily.

"Jsem přesvědčena, že Skotsko je schopné přehodnotit otázku nezávislosti a udělat tak předtím, než Spojené království opustí Evropskou unii - pokud je to nezbytné v rámci ochrany zájmů naší země."

Skotové si chtějí udržet i nadále pevné vztahy s EU, a proto žádají Londýn, aby jim umožnil ovlivňovat vyjednávání nových vztahů mezi Británií a unií. Avšak britská premiérka a šéfka Konzervativní strany Mayová odmítá, aby britský, natož nějaký regionální parlament hlasoval o strategii a podmínkách jejího vyjednávání s Bruselem a 27 evropskými partnery.

Právě nesmlouvavý postoj britské vlády nutí podle skotské premiérky její zemi k novému referendu. "Nemyslím si, že lidé (ve Skotsku) pro něco takového (pro brexit) hlasovali. Nehlasovali proti ekonomické racionalitě, nehlasovali pro to, aby naše podniky čelily daňovým bariérám nebo aby naši dovolenkáři potřebovali víza. Skotsko si nevybralo tuto situaci. To vaše strana nás do ní uvrhla," vzkázala Sturgeonová britské premiérce.

Sturgeonová se mimo jiné obává se, že brexit připraví Skotsko o 80 tisíc pracovních míst.

První referendum o skotské nezávislosti se konalo 18. září 2014 a skončilo s výsledkem 55 % hlasujících za setrvání v unii s Anglií, Walesem a Severním Irskem.

Podle dosavadních plánů britské vlády by Velká Británie měla z Evropské unie vystoupit na začátku roku 2019.

Během červnového hlasování o vystoupení Velké Británie z Evropské unie hlasovalo 62 procent obyvatel Skotska ve prospěch setrvání země v unii. Naopak v celém Spojeném království hlasovala mírná většina 52 procent pro vystoupení z EU.

Související