Černohorská policie zadržela dvacet Srbů, kteří údajně plánovali ozbrojené útoky proti státním institucím v Černé Hoře ve snaze narušit průběh nedělních parlamentních voleb. Oznámil to v hlavním městě Podgorici policejní šéf Slavko Stojanović. Jeden srbský atentátník je podle něj na útěku.

Parlamentní volby v Černé Hoře rozhodnou o osudu premiéra Mila Djukanoviče, jenž stojí v čele této balkánské země čtvrt století. Volby by mohly rozhodnout o tom, zda zůstane zachován dosavadní vládní kurz přibližování k Evropské unii, nebo se země obrátí k tradičnímu spojenci Rusku. Proti Djukanovičově Demokratické straně socialistů stojí koalice proruské opozice a stran sympatizujících se sousedním Srbskem.

Podle prvních dílčích výsledků by mohla prozápadní Demokratická strana socialistů (DPS) premiéra Mila Djukanoviče získat většinu až 42 procent hlasů. Vyplývá to z výpočtu volebního výsledku, které agentura CEMI odvodila po sečtení prvních 20 procent hlasů.

Opoziční koalice Demokratická fronta sdružující proruské a prosrbské strany má šanci získat 23 procent, další opoziční strana Klíč 12 procent hlasů. Volby by tak mohly skončit překvapivě jasným vítězstvím vládního tábora.

Zadržení Srbové jsou obviněni z toho, že utvářeli "zločinecké a teroristické organizace", řekl policejní prezident bez dalších podrobností.

Srbský premiér Aleksandar Vučić v reakci na zatýkání v Černé Hoře naznačil, že může jít o provokaci tamních úřadů. "Je podivné, že se to všechno děje právě dnes. Víc k tomu nemám co říct," řekl Vučić.

Související