Výbuch v chemičce společnosti BASF v německém městě Ludwigshafen v pondělí usmrtil dvě osoby a dalších nejméně šest těžce zranil. Dva lidé se nadále pohřešují, řekl na tiskové konferenci zástupce chemičky Uwe Liebelt.

Obyvatelům částí Ludwigshafenu a Mannheimu firma nadále doporučuje nevycházet z domovů a zavřít okna.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Exploze továrnou v Porýní-Falci otřásla kolem 11:30. Liebelt uvedl, že nejprve začalo hořet jedno z potrubí. "Jak poté došlo k explozi, zatím není jasné," podotkl. Jaká látka přesně začala hořet, nechtěl Liebelt sdělit.

V chemičce se ale běžně překládají hořlavé kapaliny a zkapalněný plyn. Jejich množství ročně dosahuje 2,6 milionu tun.

Požár propukl nedaleko továrního přístavu. Televizní záběry z místa ukazovaly plameny šlehající do výše i hustý černý kouř stoupající nad město.

Požár, na jehož likvidaci se podílejí jednotky z širšího okolí, už je podle úřadů pod kontrolou. Hašení ale pokračovalo i ve večerních hodinách. Z místa požáru nadále stoupá hustý černý dým. Podle dosavadních měření ale pro obyvatelstvo nebezpečí nepředstavuje. Přesto by lidé měli raději zůstat doma.

Celkově je situace nadále napjatá, o čemž svědčí i to, že kvůli další pohotovosti byla na několik minut přerušena odpolední tisková konference záchranářů a představitelů chemičky.

Vedle dvou mrtvých a šesti těžce zraněných je také několik osob zraněno lehce.

Exploze v Ludwigshafenu není první podobnou situací, kterou musí v pondělí společnost řešit. Už ráno kolem 08:30 se při potížích s filtrem v továrně v Lampertheimu, který leží severně od Ludwigshafenu, zranili čtyři zaměstnanci. Ke znečištění ovzduší tam ale podle úřadů nedošlo.

Závod v Ludwigshafenu byl dříve dějištěm tragických nehod. Při explozi v roce 1948 zemřelo v chemičce 207 lidí a 3800 osob utrpělo zranění.

Související