Irácké jednotky postupují k Mosulu rychleji, než se předpokládalo, uvedl premiér Hajdar Abádí. Ofenziva, na které se podílejí irácké i kurdské síly, podle něj ukazuje, že Irák je jednotný v boji, jehož cílem je porazit takzvaný Islámský stát (IS). Americké ministerstvo obrany pak večer oznámilo, že při explozi přišel v Iráku o život jeden americký voják. Stal se tak první americkou obětí v severním Iráku.

"Síly postupují k městu mnohem rychleji, než jsme si mysleli, a mnohem rychleji, než bylo v plánu této operace," řekl Abádí prostřednictvím videokonference francouzským představitelům, kteří v Paříži debatovali o zajištění pomoci civilistům uvázlým v Mosulu.

Prezident François Hollande na jednání upozornil mimo jiné na existenci důkazů, že islamističtí bojovníci z iráckého města prchají do bašty IS v syrském městě Rakka. V této souvislosti řekl, že je potřeba udělat vše pro to, aby k tomu nedocházelo. Zdůraznil důležitost dodržování lidských práv a ochranu civilistů, kteří v Mosulu uvázli. Tito lidé by podle něj neměli být zaměněni za teroristy. K bitvě je potřeba přistupovat opatrně a snažit se rovněž poskytnout naději těm, kteří před boji uprchli a z islamistů mají strach, dodal.

Abádí ve svém projevu slíbil, že bude chránit civilisty a respektovat lidská práva různorodé populace, která v oblasti žije. Jak uvedl, vláda "poskytuje podporu vnitřním uprchlíkům" a otevírá humanitární koridory, kterými mohou lidé z Mosulu utíkat. "Nedovolíme žádné porušování lidských práv," dodal irácký premiér a řekl, že bitvu vede Irák a že nejde o zahraniční invazi. Boje nicméně ze vzduchu podporují letouny mezinárodní koalice vedené Spojenými státy.

Pentagon v úterý oznámil, že poblíž mosulské fronty je více než 100 amerických vojáků. Působí hlavně jako poradci a podle mluvčího Pentagonu Jeffa Davise jsou za bojovými liniemi. Jinde na iráckých základnách působí přes 4000 Američanů. Většina z nich jsou instruktoři, mnozí také vyhodnocují tajné informace a zajišťují logistickou pomoc. Pentagon ve čtvrtek oznámil první oběť, vojáka však nejmenoval a neuvedl ani, z jaké byl jednotky.

Do bojů v okolí Mosulu se ve čtvrtek brzy ráno zapojily také irácké speciální jednotky. Islamisté se jejich postup snaží zastavit mimo jiné sebevražednými atentáty. Jen během čtvrtka jednotky během postupu na město Bartalla východně od Mosulu, které mají pod kontrolou islamisté, odhalily nejméně čtyři bomby umístěné v automobilech. Jedna z výbušnin explodovala, když auto zasáhla střela z tanku. Zda byl při incidentu někdo zabit či zraněn, nebylo známo.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) oznámila, že od začátku bojů o Mosul, tedy od pondělí, bylo nuceno opustit svůj domov už 5640 lidí. Nejvíce jich uprchlo za poslední den.

Boje o Mosul vstoupily do čtvrtého dne, účastní se jich irácké bezpečnostní síly a kurdští pešmergové. Ve městě je asi 1,5 milionu lidí a odhaduje se, že IS tam může mít 5000 až 6000 svých bojovníků. Očekává se, že operace bude trvat týdny, možná i měsíce.

Související