Maďarské úřady ve čtvrtek potvrdily, že zadržely mladého Maďara kvůli bombovému útoku, který koncem září v Budapešti zranil dva policisty. Prokurátor Imre Keresztes na tiskové konferenci uvedl, že mladík je podezřelý z pokusu o několikanásobnou vraždu, v minulosti nebyl trestán, k činu se nepřiznal a obvinění odmítl.

Policejní protiteroristické komando jej dopadlo ve městě Keszthely na západním břehu jezera Balaton. Podezřelý podle prokurátora jednal sám a plánoval další útoky. O možném motivu se nezmínil.

O zatčení předpokládaného pachatele informovala již ve středu média, úřady však tyto zprávy zprvu ani nepotvrdily, ani nepopřely.

Exploze nastražené výbušniny byla zjevně namířená proti dvoučlenné policejní hlídce; třiadvacetiletá policistka se ocitla v ohrožení života, těžce zraněn byl i její šestadvacetiletý kolega. Atentátník položil batoh s podomácku vyrobenou náloží u vchodu do jedné budovy a výbušninu odpálil na dálku v okamžiku, kdy policisté procházeli kolem.

Pachatele zachytilo několik bezpečnostních kamer v okolí, ale obličej měl zakrytý, a nebyl proto k rozpoznání. Podle vyšetřovatelů by v pozadí útoku mohl být konflikt mezi policií a místní kriminální skupinou.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Krátce po útoku náčelník maďarské policie Károly Papp vyzval veřejnost, aby pomohla při pátrání po podezřelém mladíkovi, jehož snímky policie zveřejnila. Za informace vedoucí k dopadení vypsala odměnu ve výši 10 milionů forintů (asi 880 000 korun).

Premiér Viktor Orbán, známý výpady proti uprchlíkům a obviňováním migrantů z terorismu, ještě před zatčením podezřelého mladíka připustil, že neexistuje žádná známka svědčící o souvislosti mezi migrační krizí a výbuchem nastražené nálože, což označil za "uklidňující".

Videozáznam z místa exploze:

Pozn.: K výbuchu dojde v čase 3:08.

Související