Vedení Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) v úterý schválilo vyplacení 2,8 miliardy eur (téměř 76 miliard korun) ze záchranného programu pro Řecko. Částka představuje zbytek druhé tranše dohodnuté úvěrové pomoci, uvedl ESM v tiskové zprávě.

"Úterní rozhodnutí vyplatit Řecku 2,8 miliardy eur je známkou toho, že Řekové dělají pokrok při reformování své země. Vláda dosáhla klíčových milníků v oblasti penzijní reformy, bankovní správy, energetického sektoru a výběru daní," uvedl šéf ESM Klaus Regling.

"Pokud bude vláda pokračovat v realizaci reforem dohodnutých v rámci programu ESM, mohl by růst řecké ekonomiky v příštím roce zrychlit a vláda by mohla být schopna začít v příštím roce opět vydávat dluhopisy," dodal Regling.

Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (zhruba 2,3 bilionu korun). Po započítání platby, kterou v úterý schválil ESM, dosáhne poskytnutá finanční pomoc z tohoto programu 31,7 miliardy eur.

Související