Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová je blízko rozhodujícímu náskoku před svým oponentem Donaldem Trumpem, napsala ve čtvrtek agentura AP v komentáři ke společnému volebnímu průzkumu se společností GfK. Clintonová má podle něj rekordní náskok 14 procentních bodů.

Pro Clintonovou by nyní podle průzkumu zvedlo ruku 51 procent dotázaných, pro Trumpa 37 procent. Náskok si bývalá ministryně zahraničí zajistila rostoucí voličskou základnou mezi demokraty, masivní kontaktní kampaní a stoupajícím nadšením jejích příznivců, a to i mezi republikány, soudí AP.

Clintonová vyšla vítězně z většiny předvolebních průzkumů provedených v minulých týdnech.

Její náskok se pohyboval mezi čtyřmi a dvanácti procenty. Podle analytiků se blíží bodu, kdy její vítězství už bude nezpochybnitelné.

Podle průzkumu AP/GfK má Clintonová podporu 90 procent demokratických voličů, ale i 15 procent republikánů. Kolem 74 procent dotázaných je nyní přesvědčeno o jejím vítězství, přičemž v záři jich bylo 63 procent.

Podle dalšího průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos dokonce většina Trumpových stoupenců už nevěří, že jejich kandidát volby vyhraje. Vítězství newyorského magnáta tipuje 40 procent republikánů, vítězství jeho soupeřky 41 procent. Ještě v září by si na výhru Trumpa vsadilo 58 procent republikánských voličů.

Předčasně odevzdané hlasy jdou častěji Clintonové

Demokratická kandidátka nevede pouze ve volebních průzkumech. Už více než 12,5 milionu Američanů totiž využilo možnosti odevzdat svůj hlas v prezidentských volbách předčasně.

Ve státech, v nichž se rozhodne o budoucí hlavě státu, zatím vede Clintonová, uvedla agentura AP. Neobvykle silnou podporu má přitom i v tradičně republikánských státech.

Podle AP se zatím ukazuje, že Clintonová má silnou pozici na Floridě i v Severní Karolíně. Právě výsledek hlasování v těchto dvou státech podle mnohých amerických komentátorů rozhodne o tom, kdo příští rok usedne do křesla v Bílém domě. Pokud v těchto dvou státech Trump nezvítězí, nemá šanci stát se příštím prezidentem USA, poznamenala AP.

Silné podpory se bývalé ministryni zahraničí dostává v předčasném hlasování také v Nevadě, Coloradu a Arizoně. Pozitivně se situace pro Clintonovou vyvíjí také v republikánských baštách, jakými jsou Texas či Utah. Naopak Ohio, Iowu a Georgii by mohl získat Donald Trump, ani to mu ale nebude k vítězství zřejmě stačit.

"Pokud se současný trend z předčasného hlasování udrží, existuje reálná šance, že Clintonová získá většinu swing states včetně Floridy," uvedl analytik blízký republikánské straně Scott Tranter. Takzvané swings states jsou státy, kde je podpora demokratů a republikánů tradičně vyrovnaná.

Související