Po evakuaci migrantů z provizorního tábořiště nedaleko severofrancouzského města Calais ve čtvrtek ráno dělníci v západní části areálu zahájili hrubé odklízecí práce. Informovala o tom agentura AFP. Podle webu britské stanice BBC ale v rozporu s tvrzením francouzských úřadů v táboře přezdívaném Džungle zůstává několik stovek lidí.

S odstraňováním provizorních přístřešků na západní straně tábořiště začal velký bagr. Na místě je podle AFP řada policistů, kteří mají za úkol zabránit zvědavcům, novinářům i bývalým obyvatelům ve vstupu do tábora.

Policistů je nyní v okolí tábořiště kolem 1200, píší francouzská média.

Podle představitelky departementu Pas-de-Calais Fabienne Bucciové bude celá oblast někdejšího tábora vyklizena a vyčištěna nejpozději do pondělí.

Podle BBC je mezi několika stovkami migrantů, kteří v areálu tábořiště u Calais zůstávají, také asi stovka mladistvých bez doprovodu dospělých. Podle humanitárních organizací, které migrantům v táboře pomáhaly, neměli v noci na čtvrtek kde spát.

Od pondělí francouzské úřady z tábora, v němž se zdržovali migranti ve snaze dostat se do Británie, evakuovaly téměř 5600 lidí včetně zhruba 1500 mladistvých bez doprovodu. Londýn před časem přistoupil na to, že přijme stovky nezletilých migrantů ze shromaždiště u Calais. Celkem v táboře pobývalo ale 6000 až 8000 migrantů. Francouzské úřady se nyní obávají, že se řada z nich vrátí a založí u Calais tábor nový.

Podle ředitele francouzského úřadu pro migraci Pascala Brice v Džungli žilo až 70 procent lidí, kterým Francie v uplynulých dvou letech udělila azyl. Nejde tedy o hospodářské migranty, jak někteří tvrdí, uvedl.

Související