Zřejmě až 60 lidí přišlo na západě Jemenu o život při sobotním náletu na bezpečnostní komplex, jehož součástí je i věznice. Mezi mrtvými jsou povstalci i odsouzení. Další desítky osob utrpěly zranění.

S odvoláním na tamní činitele, příbuzné obětí a zdravotnické zdroje o tom v neděli informovala agentura Reuters.

Komplex byl zasažen celkem třikrát. Útok je připisován arabské koalici, kterou vede Saúdská Arábie a která v jemenském konfliktu bojuje na straně vlády. Mluvčí koalice zprávu o tomto útoku nekomentoval.

Komplex leží u přístavu Hudajdá, což je středisko stejnojmenné provincie, kterou mají pod kontrolou šíitští povstalci. Ve věznici bylo podle agentur 84 lidí. Svědci vypověděli, že celá vězeňská budova byla zničena a že z jejích trosek byla vytažena těla 17 lidí. Další těla zůstala pod troskami. Na záběrech z místa bylo vidět těžce zraněné, jak jsou odváženi do nemocnic.

Konflikt mezi vládou a šíitskými rebely v Jemenu trvá od roku 2014. Šíité s podporou Íránu nejprve obsadili hlavní město Saná a postupně dobyli další území.

Od loňského března jemenskou vládu podporuje koalice vedená Saúdskou Arábií. Podle údajů OSN při konfliktu zahynulo už více než 10 000 lidí, především civilistů. Saúdská Arábie je v poslední době terčem kritiky za to, že oběťmi náletů na povstalce jsou často civilisté.

Koalice ale tvrdí, že bezpečnostní komplex se stal terčem sobotního náletu oprávněně. "Tu budovu využívaly šíitské milice a síly sesazeného prezidenta jako velicí a kontrolní středisko pro své vojenské operace," uvedla koalice ve svém prohlášení. Sesazeným prezidentem měla na mysli Alího Abdalláha Sáliha, který má stále značný vliv v armádě a je klíčovým spojencem šíitského hnutí.

Od letošního dubna do července se v Kuvajtu konaly mírové rozhovory, které ale ukončení sporu nepřinesly. Ani před pár dny nevytvořilo třídenní příměří v zemi podmínky pro zahájení nových rozhovorů o ukončení občanské války.