Moldavané v neděli prezidenta v prvních přímých volbách po dvaceti letech nevybrali, rozhodne tak druhé kolo 13. listopadu. To první po sečtení takřka všech hlasů s 48,5 procenta vyhrál proruský kandidát Igor Dodon, napsala v noci na pondělí agentura Reuters. Někdejší ekonomka Světové banky Maia Sanduová, která podporuje směřování země k Západu, skončila druhá se 38,2 procenta hlasů. Volební účast činila necelých 49 procent.

Prozatímní výsledky byly dlouho natolik těsné, že nebylo možné s jistotou určit, zda Dodon přece jen nezískal přes 50 procent hlasů. Po sečtení 99,5 procenta hlasovacích lístků již ale bylo zřejmé, že nutný práh pro zvolení v prvním kole nepřekročil.

"Naše vítězství považují za neodvratné, měli by to pochopit všichni včetně našich politických oponentů," řekl Dodon novinářům v Kišiněvě po uzavření volebních místností.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Sanduová prohlásila, že nehledě na výsledek je jejím cílem změna politických struktur. "Když mluvím o změně, mám na mysli skutečnou změnu," dodala s tím, že ve svém projektu chce v každém případě pokračovat. "Zbavme se všech zkorumpovaných lidí a přiveďme nové a čestné," řekla.

Dodon v kampani sliboval sjednotit Podněstří, východní pás země pod kontrolou proruských separatistů, do jedné federace s Moldavskem.

Související