Americký miliardář Donald Trump týden před prezidentskými volbami dotahuje v průzkumech veřejného mínění ztrátu na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Podle posledního průzkumu deníku Washington Post a televize ABC, který se uskutečnil minulý týden, ztrácí republikánský uchazeč o Bílý dům na exministryni zahraničí Clintonovou jen jeden procentní bod, což je v rámci statistické odchylky. Také podle průzkumu agentury RCP je rozdíl mezi nimi velmi těsný, jen asi tři procentní body.  Trump mírně stahuje i podle průzkumu agentury Reuters, v němž proti minulé anketě snížil náskok ze šesti na pět procentních bodů.

Z většiny předvolebních průzkumů provedených v minulých týdnech vycházela vítězně Clintonová, přičemž její náskok se pohyboval mezi čtyřmi až dvanácti procentními body. Podle průzkumu provedeného od 25. do 28. října mezi 1781 potenciálními voliči by Clintonová nyní získala 46 procent hlasů a Trump 45 procent.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury RealClearPolitics by se pro Trumpa vyslovilo 44,8 procenta voličů a pro Clintonovou 47,7 procenta.

Newyorský realitní magnát se bývalé ministyni zahraničí mírně přiblížil i podle průzkumu, který pro Reuters vypracovala agentura Ipsos na základě dotazování provedeného od 26. do 30. října. Clintonovou hodlá podpořit 44 procent lidí chystajících se k volbám, zatímco Trumpovi chce dát hlas 39 procent z nich.

Průzkum Washington Post-ABC také ukázal, že většinu voličů v rozhodování neovlivní oznámení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), že prozkoumá další nově objevené e-maily odeslané ze soukromého účtu Clintonové z doby, kdy byla šéfkou diplomacie.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Trumpovi se naposledy podařilo na Clintonovou výrazně dotáhnout v průběhu srpna. Na začátku září poslal průzkum televize CNN a organizace ORC Trumpa dokonce do vedení, i když jen o dva procentní body. Zlom přinesly prezidentské debaty. Všechny tři podle sondáží ovládla Clintonová, která se pak začala Trumpovi vzdalovat.

Republikánský kandidát několikrát zdůraznil, že průzkumům veřejného mínění nevěří. Velké agentury podle Trumpa nezohledňují, že se mu podařilo mobilizovat nové skupiny voličů. Trump zpochybňuje i metodiku velkých agentur používanou při získávání dat.

Související