Představitelé Malajsie a Číny v úterý podepsali dohodu o vojenské námořní spolupráci a slíbili si lepší porozumění i ve sporech kolem kontroly Jihočínského moře. Podle agentury AFP se Peking rozhodl sblížit s Kuala Lumpurem na pozadí napjatých vztahů mezi Malajsií a Spojenými státy.

Malajsijský premiér Najib Razak se při úterní návštěvě Pekingu společně se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem podílel na podpisech celkem devíti dohod mezi oběma státy, mezi nimiž jsou i obchodní smlouvy.

"Jsem přesvědčen, že tato návštěva přinese bilaterálním vztahům nový vrchol," řekl malajsijský premiér.

Čína a Malajsie jsou společně s dalšími státy regionu ve sporu o svrchovanost nad ostrůvky v Jihočínském moři, které je považováno za strategickou oblast. Většinu z nich si nárokuje Peking, který již na některých ostrovech buduje vojenská zařízení.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Napětí mezi USA a Malajsií vyvolalo v červenci obvinění amerického ministerstva spravedlnosti, že rodina malajsijského premiéra zpronevěřila v přepočtu miliardu eur z místního státního fondu určeného k investicím v zemi se zahraniční pomocí.

Podle pozorovatelů obrat ve vztazích mezi Malajsií a Čínou nepochybně pramení z toho, že malajsijský premiér, který se ocitl v potížích, potřebuje finanční pomoc odjinud. Ta přišla z Pekingu, který odkoupil energetická aktiva zmíněného fondu za více než 2,3 miliardy dolarů (56,4 miliardy korun).