Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov vyzval ozbrojené skupiny v syrském městě Aleppo, aby zastavily boje a opustily město dvěma určenými koridory. Informovala o tom ve středu ruská agentura TASS.

Gerasimov také řekl, prezident Vladimir Putin nařídil, aby ve městě v pátek platila humanitární přestávka v bojích. Právě pauzy by měli povstalci využít k odchodu z Aleppa. Rebelové ale Putinovu iniciativu ihned odmítli.

"Vzhledem k tomu, že naši američtí kolegové nejsou schopni oddělit od sebe opozici od teroristů, vyzýváme přímo všechny vůdce ozbrojených skupin, aby zastavili bojové operace a opustili i se svými zbraněmi Aleppo," prohlásil Gerasimov. "Jeden otevřený koridor míří směrem k syrsko-turecké hranici a druhý do provincie Idlib," dodal.

Putinem nařízená humanitární přestávka by měla trvat od devíti hodin ráno do sedmi hodin večer místního času, aby bylo "zabráněno nesmyslným obětem".

"Toto rozhodnutí bylo koordinováno se syrským vedením," řekl Gerasimov. Povstalecká ofenziva ve vládou držených oblastech Aleppa, která byla zahájena minulý týden, podle něj obléhání města nijak neprolomila. "Nemají šanci takto se dostat z města," dodal.

Povstalecké skupiny v Aleppu nejnovější ruskou nabídku odmítly, jedna z nich ji označila jen za snahu "o mediální senzaci pro veřejnost". Mluvčí jedné ze skupin bojujících proti Damašku, umírněné islamistické Nur al-Din al-Zinki uvedl, že Rusko svá slova nemyslí vážně a jeho poslední iniciativa je nezajímá. Prohlášení ruského vedení prý neodráží realitu, která panuje přímo na místě. Velitel povstalecké skupiny Fastakim, která v Aleppu bojuje, obvinil Rusy ze lži. "Jejich ostřelování a zločiny pokračují a jejich letadla neopustila oblohu nad Aleppem," uvedl.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Rusko a syrská vláda podle svých slov už 18. října pozastavily letecké údery na východní povstaleckou část Aleppa, aby umožnily evakuaci zraněných a civilistů.

Žádná evakuace se ale nekonala a do oblasti se ani nepodařilo doručit potravinovou či lékařskou pomoc.

Provládní síly přitom pokračují v pozemní protiofenzivě.

Boje o Aleppo byly obnoveny v září a podle ochránců lidských práv si vyžádaly stovky mrtvých. V obležení se ocitlo na 250 tisíc obyvatel. Dohodě o ukončení bojů brání kromě jiného neshody mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu a neshodují se v otázce oprávněné opozice a teroristů. Válka v Sýrii si od roku 2011 vyžádala již více než 300 tisíc mrtvých.

Související