Prezidentský kandidát Michal Horáček by podle svých slov jako případný prezident nejmenoval vládu, pokud by v ní zasedli komunisté. Stejně tak by nepodepsal k Číně vstřícné prohlášení, pod které připojili nedávno podpis čtyři nejvyšší ústavní činitelé.

"Ne, nedovedu si to představit," odpověděl v rozhovoru s Danielou Drtinovou v DVTV Horáček na otázku, zda by vládu s komunisty jmenoval. Podle svých slov respektuje to, že lidé komunisty volí a oni sedí v parlamentu, ale místa ve vládě jsou už něčím úplně jiným. "Většinu života jsem strávil v totalitním systému, který je postavený na nenávistné ideologii. Tak jako je nacismus postavený na nenávistné ideologii z hlediska rasy, celá myšlenka komunismu je postavená na nenávisti z hlediska třídy. Já nemůžu nikdy přispívat k tomu, aby nenávistné, extremistické ideologie měly větší sílu, než je nezbytně nutné," řekl Horáček.

Ten ve čtvrtek oznámil, že chce získat minimálně 50 tisíc podpisů nutných pro svou kandidaturu na prezidenta. Celou kampaň chce platit ze svého a nechce spoléhat ani na podporu některé z politických stran. Kromě jiného zveřejnil na internetu detailní informace o svém majetku, stejně jako zdraví. Do prezidentského souboje jde ale naplno a chce vyhrát.

"Je potřeba vyhrát," sdělil Daniele Drtinové. Podle jeho slov už mají lidé dost vzájemné nevraživosti a urážek, které v politice zaznívají, a chtějí někoho, kdo bude zem spojovat. "Z cest po republice vím, že tohoto chování už mají lidé po krk. Mnozí lidé nechtějí pokračovat v soutěži, kdo koho víc urazí," podotkl.

Když se Drtinová zeptala, zda by podepsal pročínské prohlášení, okamžitě zareagoval. "Za žádnou cenu bych to nepodepsal. Není možné, abychom přicházeli s tímto potupným a ponižujícím způsobem vstříc Číně. Není to náš partner, jako jsou partneři v Evropské unii a NATO," uvedl a dodal, že zmiňovaní ústavní činitelé se zachovali "lokajsky". Na dotaz, zda by přijal tibetského dalajlamu, zareagoval kladně, ovšem s tím, že by jej přijal soukromě, a ne jako oficiálního hosta se všemi politickými náležitostmi.

Jeden z dotazů se týkal dřívějšího Horáčkova podnikání, kdy vlastnil sázkovou kancelář Fortuna. Drtinovou zajímalo, zda tento prezidentský kandidát nevidí problém v tom, že zbohatl na sázkách. "Má mít prezident takovou minulost?" zněla otázka. "Je to legální prostředí, dodnes si i vy můžete založit sázkovou kancelář," odpovídal Horáček. Mimo jiné argumentoval tím, že zatímco u herních automatů je člověk tlačený k tomu, aby neustále opakoval další a další sázky v řádu vteřin, u sázek třeba na fotbal se člověk může rozhodovat i několik dní a nakonec ani vsadit nemusí. "Pro mě výherní automaty nikdy nebyly legitimní věcí," dodal.

Horáček: Lokajské čínské prohlášení bych nepodepsal a vládu s komunisty nejmenoval

Horáček: Lokajské čínské prohlášení bych nepodepsal a vládu s komunisty nejmenoval