Kurdsko-arabské síly v Sýrii v neděli s podporou západních spojenců v čele s USA zahájily operaci k dobytí města Rakka, které je jednou z hlavních bašt Islámského státu. Sdělilo to vedení Demokratických sil Sýrie (SDF), které v severní Sýrii bojují pod vedením Kurdů proti džihádistům. Koalice ale zároveň varovala sousední Turecko, aby se do její operace nevměšovalo. Ankara jedná o svém dalším postupu v Sýrii s americkým armádním velením.

"Velká bitva za osvobození města Rakka a jeho provincie začala," řekla podle zahraničních agentur na tiskové konferenci ve města Ajn Ísa asi 50 kilometrů severně od Rakky mluvčí SDF. Operace se podle ní jmenuje Hněv Eufratu a budou ji podporovat letecké útoky koalice vedené Spojenými státy.

První operace mají izolovat město Rakka od zbytku země a připravit samotný útok, řekl nejmenovaný americký představitel agentuře AFP. Řekl, že SDF jsou nejschopnějším partnerem Washingtonu pro provedení této operace. Zdůraznil, že je důležité zapojit do operace místní bojovníky.

"Demokratické sily Sýrie se definitivně dohodly s mezinárodní koalicí (vedené Washingtonem), že v ofenzívě nebudou mít žádnou roli Turci," upřesnil další představitel SDF. Páteří SDF jsou kurdské milice YPG, které sousední Turecko považuje za teroristickou organizaci. Americký generál Stephen Townsend, který v srpnu převzal velení amerických vojenských operací proti IS, koncem října uvedl, že milice YPG budou součástí jednotek, které se budou podílet na dobytí Rakky.

Velitelé SDF na tiskové konferenci v Ajn Ísa také varovaly civilisty ve městě Rakka, aby nezůstávali v místech, kde jsou ozbrojenci IS. Ve městě je nyní téměř 200.000 sunnitských Arabů a odhadem asi 5000 bojovníků IS.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) SDF zatím ovládly šest vesnic a farem severně od Rakky. Na tamní pozice IS se také zintenzivnily nálety spojeneckých letadel. IS podle SOHR použil proti postupujícím silám bomby nastražené v automobilech.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Rakka je v rukou IS dva a půl roku a je jedním ze dvou hlavních center IS. Druhým je severoirácký Mosul, proti němuž vedou už dva týdny pozemní ofenzivu irácké a kurdské síly.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámení SDF přímo nekomentoval, potvrdil ale, že hlavním cílem tureckých sil v Sýrii je brzy vstoupit do pohraničního města Al-Báb a zahnat islamisty dál na jih země. Upřesnil, že jeho jednotky jsou od města už jen asi 12 či 13 kilometrů.

V říjnu, kdy oznamoval rozšíření bojových operací turecké armády v severní Sýrii, Erdogan řekl, že Turecko bude postupovat dále na jih, dokud nevyčistí oblast od teroristů. Turecko zahájilo ofenzivu v Sýrii u tureckých hranic v září.

"Doufáme že turecký stát se nebude vměšovat do vnitřních záležitostí Sýrie," řekl na tiskové konferenci SDF kurdský bojovník Cihan Ehmed. Podle agentury AP naznačil, že kdyby Ankara proti SDF začala vystupovat, organizace by se musela bránit.

Kurdští činitelé připustili, že k nedělnímu prohlášení je přiměly rostoucí turecké aktivity v severní Sýrii. Ankara od srpna podporuje nekurdské syrské opoziční bojovníky tanky a letadly a bombarduje kurdské pozice v oblasti. SDF podle politických činitelů varovaly mezinárodní koalici, že ofenzívu za dobytí Rakky zastaví, pokud turecké síly postoupí na Manbídž nebo jiná města kontrolovaná Kurdy.

Do Ankary v neděli dorazil šéf náčelníků štábů americké armády generál Joseph Dunford a se svým tureckým protějškem jednal o společné strategii proti IS v Sýrii a Iráku, zejména v oblastech Al-Báb a Rakka, sdělila turecká armáda. Podle sdělení se na schůzce rovněž jednalo o akcích kurdské YPG, kterou USA podporují, ale pro Ankaru je nepřítelem.

Zpráva americké společnosti IHS, která se věnuje bezpečnostním analýzám, v říjnu uvedla, že IS už přišel o více než čtvrtinu z území, které dříve ovládal v Sýrii a Iráku.