V Estonsku se v pondělí večer rozpadla vládní koalice poté, co vládní sociální demokraté a konzervativci požadovali demisi premiéra Taavi Roivase z Reformní strany. "Pro sociální demokraty z SDE a konzervativce z IRL (Res Publica a Vlast) spolupráce s Reformní stranou ve vládě skončila," oznámila mluvčí sociálních demokratů Heidi Ojamaaová.

Pád vlády by neměl významně změnit zahraniční politiku této baltské země, která je členem NATO, Evropské unie a eurozóny, věří místní analytik Ahto Lobjakas. Komentáře ale spekulují o možném posílení proruských sil v zemi.

SDE a IRL hned v pondělí večer podle AFP začaly jednat o možné koalici s druhou nejsilnější parlamentní formací, opoziční Estonskou stranou středu, která je proruská. Nová koalice by měla jasnou parlamentní většinu a favoritem na post premiéra je podle analytiků 38letý šéf proruských centristů Juri Ratas. Jeho strana je velmi oblíbená u ruské menšiny, která tvoří čtvrtinu z 1,3 milionu obyvatel Estonska.

Místopředseda Reformní strany a ministr vnitra Hanno Pevkur v pondělí v televizi prohlásil, že Estonsko směřuje k "velmi nebezpečné" koalici.

Změna vládní koalice přichází v době, kdy se celý region obává politiky Kremlu, který se brání západní expanzi k ruským hranicím. Členské země NATO v červenci schválily plány na posílení vojenské přítomnosti v baltských zemích a Polsku. A to s cílem těmto zemím ukázat, že je spojenci neopustí, pokud by se zde Rusko pokusilo opakovat podobnou intervenci jako na Ukrajině v roce 2014.

Vedení strany IRL podle zpravodajského serveru Delfi vyzvalo 37letého Roivase, aby na úterním jednání parlamentu sám podal demisi, a současně vyjádřilo ochotu zúčastnit se jednání o vytvoření nové většinové vlády.

Předseda sociálních demokratů Jevgeni Ossinovski (v ruštině psaný Jevgenij Osinovskij) podle serveru oznámil, že začíná jednat o vytvoření nového kabinetu, který by měl podporu parlamentní většiny.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Rozpad koalice vysvětlil tím, že Roivasova vláda sice spustila reformu dětských přídavků a rodinných sociálních dávek, ale v ostatních oblastech se spokojila jen s kosmetickými změnami, nesplnila ústní dohodu o zvýšení učitelských platů o 120 procent, nepřistoupila ke snížení daní lidem s nejnižšími příjmy ani nevyřešila problém s financováním zdravotnictví. Z Reformní strany během dlouhého pobytu u moci "zmizely" ideje, nápady a nové myšlenky, jakož i schopnost reagovat na nové výzvy, a tak se stávající vládou není možné zastavit spirálu úpadku venkova, prohlásil Ossinovski.

Koalice tří stran, která vznikla loni v dubnu, disponovala v parlamentu 59 ze 101 křesel; 30 poslanců patřilo k Reformní straně, 15 k SDE a 14 k IRL. Nová koalice v čele s proruskými centristy by mohla mít 56 křesel.