Evropská komise ve středeční kriticky vyznívající zprávě upozornila na nedostatky Turecka v oblastech, jako je právní stát, nezávislost soudnictví či základní práva. Učinila tak v pravidelném hodnocení všech kandidátů na členství v EU, jimiž jsou nyní zejména balkánské země. Podle Ankary je středeční zpráva nekonstruktivní a neprospěje vzájemným vztahům Turecka a unie.

Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik ve středu na tiskové konferenci ke zprávě řekl, že v některých bodech postrádá objektivitu. Podle něj se také EU vzdálila vizím svým zakladatelů. Turecký ministr se domnívá, že zpráva byla napsána tak, že neprospěje společným zájmům EU a Turecka.

Turecko je kandidátskou zemí od roku 2005. Roky se vlekoucí jednání o jeho vstupu do EU dostala nový impulz na jaře, kdy se EU s Ankarou dohodla na způsobu, jak výrazně omezit vlnu migrantů z Blízkého východu do Evropy. To se podařilo. Jenže v polovině července došlo v Turecku k neúspěšnému pokusu o puč a turecké úřady zareagovaly tvrdým postihem oponentů režimu, což si vysloužilo kritiku ze strany EU. Nespokojenost dala naposledy v úterý najevo šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Středeční zpráva připomíná, že už před pučem nebyly některé zákony přijaté v letošním roce tureckým parlamentem v souladu s evropskými standardy. "Přijetí zákona umožňujícího zbavit imunity velký počet poslanců a následná listopadová zadržení a zatčení několika členů parlamentu Lidové demokratické strany (HDP)… jsou hluboce znepokojivé," uvedla Evropská komise.

Dokument připomíná uzavření velkého počtu nejrůznějších organizací po pokusu o puč i zastrašování jejich představitelů. Čistky podle názoru komise také ovlivní výkon turecké státní správy, ačkoliv na přesnější vyhodnocení dopadů je ještě brzy.

Z funkcí také musela odejít řada soudců, připomíná EK. "Moc soudní musí pracovat v prostředí, které jí umožňuje vykonávat činnost nezávisle a nestranně," uvedla komise. Výkonná a zákonodárná moc musí plně respektovat oddělení svých pravomocí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Komise také upozornila na obnovené úvahy v parlamentu o znovuzavedení trestu smrti. EU připomněla, že jednoznačné odmítnutí trestu smrti je zásadním prvkem evropského právního řádu a ústředním mezinárodním závazkem, ke kterému se Turecko přihlásilo.

Zpráva uvádí, že EU pokládá Stranu kurdských pracujících (PKK) za teroristickou organizaci. Zmiňuje ale také "neproporční" použití síly a porušování lidských práv na jihovýchodě země, kde byla řada zvolených zástupců a místních představitelů zatčena na základě obvinění z terorismu či ve spojitosti s výjimečným stavem po nepodařeném puči.

Související