Ruská kontrarozvědka FSB údajně na anektovaném Krymu zadržela ukrajinskou armádní diverzní skupinu, která připravovala útoky na objekty ruských ozbrojených sil. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na své zpravodajské zdroje. Kyjev jakýkoliv podobný incident popřel.

Skupina byla podle zdrojů z FSB zadržena ve středu v Sevastopolu, který je sídlem ruské Černomořské flotily. Ruská zásahová skupina údajně zajistila velké zásoby trhavin, zbraní a munice, komunikační prostředky, mapy a další důkazy "zločinecké činnosti". Terčem útoků měly být kriticky důležité objekty armádní infrastruktury.

Ukrajinské ministerstvo obrany podle agentury Interfax incident popřelo. "Žádné ukrajinské agenty ruská FSB nezadržela, protože v Sevastopolu žádní nejsou," řekl Interfaxu mluvčí ministerstva Andrij Lysenko. Ruské tajné služby se podle něj snaží podat důkazy o účinnosti své práce a uvést v omyl ruské vedení i mezinárodní veřejnost.

Letos v srpnu FSB v Moskvě oznámila zadržení jiné skupiny krymských "diverzantů" řízených Kyjevem. Zatčeni byli údajní pachatelé Andrej Zachtěj a Jevgenij Panov, kteří se prý k přípravě útoků na armádní objekty přiznali.

Rusko anektovalo ukrajinský Krym na jaře 2014 po tajné vojenské operaci a spěšně zorganizovaném referendu. Svět anexi ve velké většině nepřijal, ruskou svrchovanost nad poloostrovem uznalo téměř 20 států, většinou bývalých sovětských republik a ruských spojenců.

Související