Půl století snění o evropské armádě vždy zkrachovalo na naivitě, strachu z oslabení Severoatlantické smlouvy či neochotě ztratit slušnou porci národní suverenity. Jenže pak přišel Donald Trump a vše změnil. Žádný zvolený americký prezident ještě tak moc nezpochybňoval význam NATO pro společnou obranu Západu, a to dokonce ani po krachu bipolárního světa po roce 1989.

Co bylo ještě včera nemožné, se tak nyní stává reálnou možností. A pozor, Trump ve svém ataku na zpohodlněné Evropany, kteří za svoji svobodu bojují až do posledního amerického vojáka, není rozhodně osamocen. Změna politického kurzu v USA vychýlila i poměry v samotné centrále NATO. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg apeluje na Trumpa, aby zachoval americké vůdcovství, ale zároveň ostře zaútočil na evropské státy, že už konečně musí převzít svůj díl odpovědnosti. Bude toho Evropa schopna? Není jiná odpověď než: Musí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru