Od prosince bude možné firmy stíhat za více trestných činů než dosud. Novinkou bude i to, že se firmy budou moci z trestní odpovědnosti vyvinit. Podle advokáta a experta na trestní právo Tomáše Gřivny by to pro soudy mohl být problém, protože se úplně nena­učily používat ani dosavadní podobu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Ten je přitom součástí českého právního řádu už pátým rokem. Soudci podle něj často sahají jen k jednomu druhu trestu a sankce někdy ukládají tak, že je obtížné je vykonat. "Soudy také skoro vůbec neodůvodňují kritéria pro ukládání trestu," říká Gřivna.

HN: Novela významně rozšiřuje okruh trestných činů, za které může být právnická osoba trestně odpovědná. Nepovede to k zahlcení soudů?

Především bude záležet na aktivitě policie a státních zástupců, protože kde není žalobce, není soudce. Je otázkou, do jaké míry začnou tyto orgány používat častěji takzvanou zásadu subsidiarity trestní represe, tedy že budou uplatňovat prostředky trestního práva zdrženlivě. To znamená především tam, kde jiné právní prostředky selhávají nebo nejsou efektivní. Rozsah kriminalizace právnických osob bude teď značný. Nárůst očekávám, ale s určitým zpožděním. Minimálně rok bude trvat, než se takové trestné činy začnou stíhat, pak dva až tři roky, než doputují k soudům. Také je otázkou, nakolik se budou soudy zabývat novým ustanovením o vyvinění, které umožňuje právnické osobě se trestní odpovědnosti zprostit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru