Irácké speciální jednotky ve středu pronikly hlouběji do severoiráckého města Mosul, které se snaží dobýt z rukou islamistů. Ofenzivu ze vzduchu podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Vojáci čelí tvrdému odporu ze strany takzvaného Islámského státu (IS). Radikálové útočí zejména raketami, vysílají ale i sebevražedné útočníky, informovala agentura AP. 

Elitním jednotkám se již před několika dny podařilo proniknout na východ města, ve středu se posunuly dále do čtvrti Tahrír, odkud kvůli bojům utekly z domů desítky rodin. Střely vypálené z území ovládaného islamisty usmrtily podle armády nejméně pět dětí, které se snažily před boji uprchnout.

Irácká armáda zahájila ofenzivu s cílem osvobodit Mosul 17. října. Druhé největší irácké město islamisté obsadili již v roce 2014. Do bojů je nasazeno na 100 tisíc vojáků, policistů, pešmergů a šíitských milicionářů.

Oddíly iráckých šíitů vybojovaly leteckou základnu u Mosulu

Oddíly iráckých šíitů porazily radikály z Islámského státu (IS) na letecké základně ležící západně od Mosulu. Oznámila to ve středu irácká televize. Podle zdrojů z milicí se tím pro IS zkomplikuje přístup k zásobovací trase ze Sýrie.

Mluvčí milicí Džaafar Husajní řekl, že radikálové se přesunuli ze základny Tall Afar do stejnojmenného města, které leží asi 60 kilometrů západně od Mosulu.

Šíité jsou zapojeni do osvobozovací operace Mosulu, která začala 17. října. Bojují ale mimo město a ohlásili, že budou bránit radikálům prchat na západ do Sýrie. Letecká základna Tall Afar leží na hlavní silniční trase do Sýrie.

Islámský stát téměř zničil téměř všechna archeologická naleziště v Nimrúdu

Mimo hlavní bojovou frontu iráčtí vojáci ve středu zjišťovali, jak velké je poškození starobylého města Nimrúd, které v neděli dobyli z rukou IS. Nimrúd leží asi 30 kilometrů jihovýchodně od Mosulu.

Nimrúd byl kdysi centrem starověké Asyrské říše a známým místem archeologických nálezů. Radikálové z IS ve městě ale záměrně buldozery a výbušninami zničili mnoho cenných památek, což Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) odsoudila jako válečný zločin. Jeden z iráckých velitelů ve středu přímo na místě potvrdil, že byla zničena téměř všechna archeologická naleziště ve městě.